Reklama

Wiadomości

Greta Thunberg odmawia udziału w konferencji COP27. Zarzuca organizatorom greenwashing

Autor. Flickr / @StefanMüller

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg zapowiedziała, że nie weźmie udziału w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27 w Egipcie w listopadzie. Światowy szczyt nazwała „greenwashingiem”.

Reklama

Wczoraj w londyńskim Southbank Centre miała miejsce premiera najnowszej książki 19-letniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. W trakcie wydarzenia dziennikarze mieli możliwość zadania jej pytań, a jedno z nich dotyczyło planów związanych w wyjazdem na nadchodzący szczyt klimatyczny w listopadzie.

Reklama

„Nie wybieram się na COP27 z wielu powodów i jednym z nich jest fakt, że przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego w tym roku została bardzo ograniczona" – powiedziała Thunberg.

Czytaj też

Zdaniem aktywistki „konferencje COP są wykorzystywane głównie jako okazja dla przywódców i ludzi u władzy do zwrócenia na siebie uwagi przy użyciu wielu różnych rodzajów greenwashingu".

Reklama

Dodała, że konferencje COP „tak naprawdę nie mają na celu zmiany całego systemu", a zachęcają jedynie do stopniowego postępu.

Wcześniej aktywistka na Twitterze wyraziła solidarność z więźniami politycznymi w Egipcie, gdzie miesiąc temu wdrożono surowe środki, aby zapobiec demonstrującym podczas szczytu.

  1. Światowa Konferencja Klimatyczna COP27 odbędzie się w dniach 6-18 listopada w Sharm el-Sheikh w Egipcie. Główny nacisk zostanie położony na większe wsparcie ze strony bogatych krajów, odpowiedzialnych za dużą część emisji CO2, do krajów biedniejszych.
Reklama

Komentarze

    Reklama