Reklama

Wiadomości

Fala upałów w Rosji. W Moskwie pobito dzienny rekord temperatury z 1917 r.

Kreml i centrum biznesowe Moskwy o zachodzie słońca
Kreml i centrum biznesowe Moskwy
Autor. Envato elements / @Maxim8609

Rosjanie zmagają się z najgorętszą pogodą od ponad stulecia. W Moskwie zarejestrowano w czwartek 32,7°C, co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917 r. W wielu miastach największego pod względem powierzchni kraju świata temperatura znacznie przekraczała 35°C.

W Moskwie, gdzie podczas zimy temperatura może spaść do minus 40°C, 3 lipca pobity został o pół stopnia rekord tego dnia z 1917 roku – podało centrum pogodowe FOBUS. Rekordowe temperatury rejestrowano od rosyjskiego wybrzeża Pacyfiku, przez Syberię, po europejską część Rosji.

Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin wezwał mieszkańców stołecznego obszaru metropolitalnego, który liczy ponad 20 milionów mieszkańców, do podjęcia środków ostrożności i unikania wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych porach dnia. Upały wywołały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na klimatyzatory i wentylatory, wodę rozdawano pasażerom w metrze i wielu pociągach.

„W ciągu dnia temperatura powietrza przekroczy normę klimatyczną i ponownie wzrośnie powyżej 30°C” – powiedział Sobianin. Na piątek prognozowane są burze, możliwe są opady gradu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama