Reklama

Wiadomości

Emisja gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii wzrosła do rekordowego poziomu

Autor. Flickr / llee_wu

Po gwałtownym spadku w 2020 r. emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 4,7% w 2021 r., co oznacza największy roczny wzrost od początku pomiarów w 1990 r.

Reklama

Jak podaje brytyjskie ministerstwo biznesu, energii i strategii przemysłowej, całkowite emisje w 2021 r. wyniosły 424,5 mln ton dwutlenku węgla, czyli o 4,7% więcej niż dwa lata temu. Warto podkreślić, że wartości te są i tak o 5,2% niższe niż sprzed pandemii, co sugeruje długoterminowy spadek emisji w kraju, ponieważ sektor energetyczny zaczął zużywać mniej paliw kopalnych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podwyższone emisje są konsekwencją zniesienia ograniczeń związanych z Covid-19, w wyniku czego zanieczyszczenie wywołane ruchem drogowym i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię gwałtownie wzrosło.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że do 2035 r. 100% energii elektrycznej w kraju może pochodzić ze źródeł odnawialnych. W tym celu konieczne będzie ograniczenie emisji CO2 o 78% względem 1990 roku. Ponadto kraj będzią dążył do osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy stulecia.

Reklama

Komentarze

    Reklama