Reklama

Wiadomości

El Niño przyniesie spustoszenie?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com/ Marcus Kauffman

Znane i opisane w literaturze naukowej zjawisko klimatyczne El Niño w tym roku może mieć ekstremalne konsekwencje.

Reklama

Czym jest El Niño? To zjawisko pogodowe i oceaniczne, które objawia się wysoką temperaturą na powierzchni wody w niektórych rejonach Pacyfiku. Zwykle występuje mniej więcej w okresie wrzesień-październik.

Reklama

W tym roku El Niño prawdopodobnie przyniesie ekstremalną pogodę, od cyklonów tropikalnych kierujących się w stronę wrażliwych wysp Pacyfiku, przez obfite opady deszczu w Ameryce Południowej, po suszę w Australii – podaje amerykańska National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Wzorzec klimatyczny El Niño, znany z cieplejszych wód na wschodnim Pacyfiku, powraca po trzech latach chłodniejszego wzorca La Niña – dodaje agencja.

#READ[ articles: 1022762 | showThumbnails: true ]

Reklama

Ekstremalne zjawiska

Tegoroczne El Niño wywołuje niepokój wśród naukowców, którzy przewidują, że w połączeniu ze skutkami zmian klimatycznych spowoduje rekordowo wysokie globalne temperatury. Ostatni raz silne El Niño wystąpiło w 2016 roku i przyczyniło się najwyższych notowanych temperatur w historii.

W maju zaczęły pojawiać się słabe warunki El Niño, z ponadprzeciętnymi temperaturami powierzchni morza umacniającymi się na równikowym Oceanie Spokojnym. Jeszcze przed nadejściem tego El Niño, średnia globalna temperatura powierzchni morza w maju była już o 0,1°C (0,2°F) wyższa niż jakakolwiek wcześniej odnotowana. Ten alarmujący trend może nasilić ekstremalne zjawiska pogodowe.

Eksperci są szczególnie zaniepokojeni wpływem na światowe oceany. El Niño powoduje, że wody we wschodniej części Pacyfiku stają się cieplejsze niż zwykle. Naukowcy obawiają się, że to El Niño, wraz z trwającymi skutkami zmian klimatu, doprowadzi do katastrofalnych konsekwencji.

Niedawne badanie opublikowane w magazynie „Science" sugeruje, że straty gospodarcze spowodowane tegorocznym El Niño mogą osiągnąć 3 biliony USD w skali globalnej. Takie straty byłyby wynikiem ekstremalnych warunków pogodowych, które niszczą produkcję rolną i wytwórczą oraz ułatwiają rozprzestrzenianie się chorób.

Czytaj też

Działania prewencyjne

Rządy wrażliwych krajów podejmują proaktywne działania, aby zaradzić potencjalnym konsekwencjom tego wzorca klimatycznego. Na przykład Peru przeznaczyło 1,06 mld USD na walkę ze skutkami El Niño i zmian klimatycznych. Podobnie Filipiny, które są zagrożone cyklonami, utworzyły specjalny zespół rządowy, aby poradzić sobie z przewidywanymi skutkami.

Eksperci i meteorolodzy podkreślają bezprecedensowy charakter obecnej sytuacji. Michelle L'Heureux, meteorolog z Centrum Przewidywania Klimatu NOAA, twierdzi, że wkraczamy na niezbadane terytorium.

Ponieważ El Niño nadal się rozwija, w połączeniu z trwającym ociepleniem spowodowanym zmianami klimatu, przewiduje się, że globalne temperatury w 2023 lub 2024 r. mogą osiągnąć nowe rekordowe wartości. Pilna potrzeba zajęcia się zmianami klimatu i ich wpływem na wzorce pogodowe staje się coraz bardziej oczywista.

El Niño to tylko jeden z elementów globalnego klimatu a także jego zmian. Zachodzą one często w nieoczywisty sposób - anomalia jednego zjawiska tj. np. El Niño wpływa na kolejny element, a ten może zmienić kilka następnych. El Niño przynajmniej jest jednym konkretnym zjawiskiem które może wywołać namacalne i dające się udowodnić skutki. Niestety jesienią tego roku mogą one przybrać drastyczną formę.

Reklama

Komentarze

    Reklama