Reklama

Wiadomości

Biznes a zrównoważony rozwój. Jak budować silną firmę w dobie ESG?

Autor. Envato

Już po raz trzeci przedstawiciele świata biznesu, ekonomii, nauki, sportu, mediów, NGO’s, politycy oraz samorządowcy spotkają się, by porozmawiać o wyzwaniach czekających Polskę i świat. III edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu już 4 grudnia na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Reklama

Kongres ESG Polska Moc Biznesu to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu dotyczącym tematyki zrównoważonego rozwoju. Podobnie jak podczas dwóch poprzednich edycji kongres został podzielony na trzy sceny, które odzwierciedlają idee ESG: Środowisko (z ang. Environmental), Społeczna odpowiedzialność (Social responsibility) oraz Ład Korporacyjny (Corporate Governance).

Reklama

Podczas zbliżającego się wydarzenia eksperci z wielu dziedzin poruszą kwestie związane z redefinicją motoryzacji, energetyką, gospodarką obiegu zamkniętego, work-life balance, zrównoważonym budownictwem oraz rolą sztucznej inteligencji w nowoczesnym biznesie.

Kongres stawia sobie za cel nie tylko zidentyfikowanie obecnych wyzwań, ale także wyznaczenie kierunków dla przyszłych rozwiązań. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się przedstawiciele świata biznesu, ekonomii, nauki, sportu, mediów, NGO’s, politycy oraz samorządowcy.

Reklama

Rozmowy o najważniejszych wyzwaniach

Scena o ekologii skoncentruje się na dostawach energii i wody oraz gospodarowaniu odpadami. Eksperci będą dyskutować także o celach klimatycznych wspierających zrównoważony rozwój Polski oraz strategiach pozwalających na redukcję zużycia surowców naturalnych.

Podczas dyskusji poświęconych społecznej odpowiedzialności prelegenci przeanalizują zagadnienia związane m.in. z work-life balance oraz zdrowiem publicznym. Eksperci skupią się także na wyzwaniach czekających branże farmaceutyczną i medyczną.

Trzecia scena skupi się na temacie finansowania przez biznes zrównoważonego rozwoju. Poruszone zostaną też kwestie nadchodzących trendów oraz innowacji w polskiej i światowej gospodarce.

– Dziś firmy, zwłaszcza te największe, wyróżnia silne nastawienie na działania prospołeczne. Stają się one liderami, którzy oprócz core biznesu angażują się w projekty korzystne dla społeczeństwa – podkreśla Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze i współorganizatorka kongresu.

Podczas stołecznego Kongresu odbędzie się łącznie ponad 40 paneli dyskusyjnych, rozmów przy okrągłych stołach oraz power speechs i Key Notes, czyli inspirujących wystąpień ekspertów.

Link STUDIO E – EKOLOGICZNA POLSKA godz. 9:00 - 18:55

Rekomendacje ESG dla nowego rządu

Jedną z kluczowych inicjatyw III edycji Kongresu będzie przedstawienie nowemu rządowi ponad 30 rekomendacji ESG dotyczących tworzenia strategii dekarbonizacji i polityki klimatycznej. Zostały one opracowane przez grono ekspertów, naukowców oraz praktyków biznesu, w tym prof. Piotra

Wachowiaka, Rektora SGH, Agatę Śmieję, prezes Fundacji Czyste Powietrze, Artura Becka, prezesa Fundacji Pozytywnych Idei oraz przedstawicieli czołowych instytucji i firm m.in.: PKO SA, PKO BP, BNP Paribas, Santander, mBank, PZU, Polskiej Izby Recyklingu, GPW, KPMG, Deloitte, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Mastercard Polska i Europa Centralna czy Wiśniowski.

Rekomendacje zalecają szybką aktualizację planów dla sektorów energetycznych, budowlanych i transportowych. Podkreślają istotę dialogu, współpracy oraz transparentności w polityce klimatycznej. Wskazują też na konieczność rozwoju technologii i innowacji. Autorzy zwracają również uwagę na rolę Polski w Unii Europejskiej, promowanie zrównoważonych praktyk biznesowych oraz na potrzebę dostosowania do zmian gospodarczych i demograficznych.

Twórcy rekomendacji są zgodni, że ich realizacja przyczyni się do wzrostu kapitału społecznego oraz wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na światowych rynkach.

Link STUDIO G – WPŁYW BIZNESU godz. 9:00 - 18:00, od 20:00 Gala Nagród DNA ― „bo pomaganie mamy w genach”

Silny głos kobiet

Niezwykle ważnym panelem podczas tegorocznego Kongresu będzie również dyskusja zatytułowana „Różnorodność i Równowaga”. Wezmą w niej udział m.in. Aleksandra Gajewska, posłanka na Sejm, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, prezes Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, Urszula Nowakowska, prezes Fundacji Centrum Praw Kobiet, Katarzyna Cymerman, dyrektor HR Microsoft Polska oraz Julia Kamińska, aktorka.

Uczestniczki panelu poszukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące roli różnorodności i równowagi we współczesnym świecie i biznesie. W jaki sposób poszczególne kraje radzą sobie z wdrażaniem zasad różnorodności i jakie są główne wyzwania w tym procesie? Jakie przeszkody napotykają organizacje w promowaniu różnorodności i jakie korzyści mogą z tego czerpać pracownicy, i pracodawcy? Jak wreszcie różnorodność zespołów wpływa na efektywność i innowacyjność w firmach? Liczne badania potwierdzają, że zespoły różnorodne są bardziej kreatywne, innowacyjne i skuteczne w rozwiązywaniu problemów, co może pozytywnie wpłynąć na wyniki osiągane przez firmę.

– Skupimy się także na kluczowych aspektach, takich jak motywowanie kobiet do odkrywania i rozwijania ich ukrytych talentów i potencjału. Naszym celem jest pokazanie, że każda kobieta ma w sobie siłę, którą może wykorzystać do osiągnięcia sukcesu zawodowego – mówi moderatorka debaty Klaudia Nawrocka-Pawlik, dziennikarka współpracująca z TVN Style.

Link STUDIO S – MOC SPOŁECZNA godz. 9:00 - 17:40

Wyjątkowe nagrody za pomaganie

Jak co roku ważne rolę podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu odgrywają organizacje pozarządowe. Przedstawiciele NGO’s ponownie zostali zaproszeni do „potoku społecznego” – Ludzka Twarz Biznesu – Równy start dla wszystkich. Organizatorzy zaznaczają, że chcą, aby NGO’s były w Polsce widziane i słyszane oraz otrzymywały większe niż dotychczas wsparcie biznesu, samorządów i instytucji państwowych.

Kongres zwieńczy Gala Polskiej Mocy Biznesu. Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody w konkursie „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. Wyróżnione zostaną osoby, firmy oraz instytucje zaangażowane w pomoc innym w tak trudnych gospodarczo i politycznie czasach. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Działania ekologiczne, Pomoc Społeczna oraz Uczciwe zarządzanie. Trójkę finalistów w każdej z trzech kategorii wyłoniło konkursowe jury. Decydujący głos zyskali natomiast internauci, którzy mogli wybrać laureatów w głosowaniu online.

Link STUDIO G – WPŁYW BIZNESU godz. 9:00 - 18:00, od 20:00 Gala Nagród DNA ― „bo pomaganie mamy w genach”

Galę zamykającą tegoroczne wydarzenie uświetni recital znakomitego wokalisty, autora tekstów, kompozytora i multiinstrumentalisty Sławka Uniatowskiego.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu 2023 odbywa się 4 grudnia (początek o godz. 9) w przestrzeniach PGE Narodowego. Organizatorami są Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei. W wydarzeniu można uczestniczyć fizycznie na stadionie lub oglądając transmisję online na stronach Wirtualnej Polski. Agenda oraz rejestracja dostępne są na stronie Kongresu.

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama