Reklama

Wiadomości

Biden chce zakazać finansowania paliw kopalnych zagranicą

Fot. Twitter.com/President Biden
Fot. Twitter.com/President Biden
Autor. President Biden

Administracja Bidena nakazała amerykańskim agencjom rządowym natychmiastowe zaprzestanie finansowania nowych, wysokoemisyjnych projektów energetycznych za granicą i nadanie priorytetu globalnej współpracy w zakresie wdrażania czystej energii - wynika z depesz dyplomatycznych.

Dokumenty, które widział Reuters, mówią, że zaangażowanie rządu USA powinno odzwierciedlać cele określone w dekrecie wydanym na początku roku, którego celem jest zakończenie amerykańskiego wsparcia finansowego dla węgla i projektów energetycznych o wysokiej emisji dwutlenku węgla za granicą.

"Celem polityki (...) jest zapewnienie, że zdecydowana większość międzynarodowych zobowiązań USA w dziedzinie energetyki promuje czystą energię, rozwija innowacyjne technologie, zwiększa konkurencyjność USA w dziedzinie czystych technologii i wspiera przejście na zerową emisję netto, z wyjątkiem rzadkich przypadków, w których istnieją istotne korzyści dla bezpieczeństwa narodowego, geostrategiczne lub rozwoju/dostępu do energii, a żadne realne alternatywy o niższej emisji dwutlenku węgla nie osiągają tych samych celów" - napisano w komunikacie.

Polityka definiuje "wysokoemisyjne" międzynarodowe przedsięwzięcia energetyczne jako projekty, których intensywność emisji gazów cieplarnianych przekracza wartość progową 250 gramów dwutlenku węgla na kilowatogodzinę w cyklu życia i obejmuje węgiel, gaz oraz ropę.

Polityka zakazuje finansowania przez rząd Stanów Zjednoczonych zagranicznych projektów węglowych, które nie wychwytują lub tylko częściowo wychwytują emisje dwutlenku węgla, pozwalając agencjom federalnym na zaangażowanie w produkcję energii z węgla tylko wtedy, gdy projekt wykazuje pełne wychwytywanie emisji.

Wyłącza ona projekty wysokoemisyjne w dwóch przypadkach: gdy są one uważane za niezbędne ze względów bezpieczeństwa narodowego lub geostrategicznych.

Polityka ta formalizuje cele wyznaczone przez administrację we wcześniejszych rozporządzeniach wykonawczych i wytycznych politycznych oraz powtórzone na forach wielostronnych, takich jak spotkanie G7 we Francji w sierpniu i szczyt klimatyczny ONZ jesienią.

Podczas rozmów klimatycznych ONZ w Szkocji podczas COP26, administracja Bidena zobowiązała się wraz z 40 krajami i pięcioma instytucjami finansowymi do zaprzestania międzynarodowego finansowania dla energii z paliw kopalnych do końca 2022 roku, z której emisje nie są wychwytywane, z wyjątkiem niektórych przypadków.

"Administracja uznała zmiany klimatyczne za kluczowy element swojej polityki zagranicznej" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu w odpowiedzi na prośbę o komentarz w sprawie. Zobowiązanie podjęte w Szkocji "przeorientuje dziesiątki miliardów dolarów środków publicznych i biliony prywatnych środków w kierunku priorytetów niskowęglowych" - dodał rzecznik.

Reklama
Reklama

Komentarze