Wiadomości
ArcelorMittal zaczyna dekarbonizację i liczy na rządowe wsparcie
Koncern ArcelorMittal Poland przygotowuje program inwestycji dekarbonizacyjnych. W grę wchodzą miliardowe wydatki i adekwatna pomoc państwa - pisze „Puls Biznesu” w środowym wydaniu.
„ArcelorMittal Poland wyciąga rękę po wsparcie do rządu w związku z zielonymi inwestycjami - twierdzą uczestnicy niedawnego spotkania Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, z hutniczymi związkowcami i innymi przedstawicielami branży. Porozumienia w sprawie wsparcia dekarbonizacji koncern ArcelorMittal podpisał już np. w Hiszpanii, Francji i Belgii. W Polsce jeszcze nie wiadomo, czy je dostanie” - czytamy w dzienniku.
Jak zaznaczono, największa w Europie grupa stalowa przygotowuje program przemysłowy, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. „Zakres jest szeroki. Polska spółka koncernu zapowiadała już budowę pieców elektrycznych zamiast zasilanych rudą żelaza i koksem oraz ewentualne inwestycje w technologię DRI (bezpośredniej redukcji żelaza). Mówi się też o wychwytywaniu i składowaniu CO2, co pozwoliłoby utrzymać wielkie piece” - wskazano.
„Niezależnie od tego, jaki będzie ostatecznie zakres projektów, ich realizacja pochłonie wiele miliardów złotych. Skala państwowego wsparcia powinna być adekwatna. Nasi rozmówcy twierdzą, że dotychczas padała kwota prawie 2 mld zł. Związkowcy z AMP włączają się w rozmowy o dekarbonizacji, licząc na gwarancje zatrudnienia w okresie wdrażania niskoemisyjnych technologii. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że pracownicy nie mają się czego obawiać” - dodaje dziennik.