Klimat
Węgry zapowiadają wyłączenie elektrowni węglowych i dążenie do neutralności klimatycznej
Do roku 2030 Węgry wycofają z użytku wszystkie elektrownie węglowe, zaś do 2050 osiągną neutralność klimatyczną - oświadczył prezydent János Áder podczas szczytu klimatycznego w Glasgow.
Węgry, które jak podkreślał Áder odpowiedzialne są za zaledwie 0,13% światowych emisji, zobowiązały się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie najbliższych trzech dekad oraz szybkiego zamknięcia energetyki węglowej. Prezydent zwracał uwagę, że choć „bezpiecznym” terminem jest tutaj rok 2030, to Budapeszt „ma nadzieję osiągnąć ten cel wcześniej - do 2026 roku”.
Węgierski prezydent poinformował również, że od 2030 r. w transporcie publicznym kraj będzie korzystać wyłącznie z autobusów elektrycznych - lata poprzedzające ten moment mają zostać spożytkowane na stopniową wymianę floty. Budapeszt zamierza również uruchomić zakrojony na szeroką skalę program sadzenia lasów, którebo celem byłoby oczywiście równoważenie emisji poprzez pochłanianie.
Przypomnijmy, że w poniedziałek w Glasgow rozpoczęła się kolejna Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP26. Obrady, w których udział biorą przedstawiciele około 200 krajów, potrwają do 12 listopada. Podczas szczytu planowane jest przyjęcie szeregu dokumentów dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności.