Klimat
We Wrocławiu ustanowiono system dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie niskoemisyjne
Rada Miasta Wrocławia przegłosowała w czwartek jednogłośnie uchwałę wprowadzającą Lokalny Program Osłonowy, czyli system dopłat dla osób, które wymienią piece węglowe na ogrzewanie niskoemisyjne. Celem programu jest m.in. pomoc najuboższym w opłatach rachunków za ogrzewanie.
Lokalny Program Osłonowy to jeden z elementów Wrocławskiego Programu Antysmogowego, którego podstawowym celem jest wyminą pieców węglowych na ogrzewanie niskoemisyjne.
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu Jacek Sutryk podkreślił wcześniej, że miasto chce wyjść naprzeciw wszystkim osobom, które mają obawy związane z tym, że wymiana źródła ciepła w ich domach może spowodować wyższe koszty bieżącego utrzymania.
Lokalny Program Osłonowy wprowadza system dopłat dla osób uboższych, które od 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Według uchwały niskoemisyjny system ogrzewania to podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe.
Wysokość zapomogi będzie zależeć od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem.
Przy czym osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.
W czwartek miejscy radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę wprowadzająca Lokalny Program Osłonowy.
1 lipca we Wrocławiu oraz na terenie całego województwa dolnośląskiego weszły w życie pierwsze zapisy uchwał antysmogowych.
Według nowych regulacji mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie mogą palić w piecach najgorszej jakości paliwami stałymi. We Wrocławiu zaś nie można instalować nowych kotłów na paliwa stałe.
MZ / PAP