Klimat
W drugim kwartale rząd ma przyjąć uchwałę ws. gwarancji w "Czystym powietrzu"
Na drugi kwartał rząd zaplanował przyjąć uchwałę ws. powstania programu gwarancyjnego w programie „Czyste powietrze” - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. W założeniu gwarancja BGK ma być stosowana przy udzielanych przez banki kredytach termomodernizacyjnych.
Powstanie programu gwarancyjnego wykorzystującego środki Banku Gospodarstwa Krajowego to efekt obowiązującej od 1 stycznia nowelizacji o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakładała powstanie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, z którego miałyby być udzielane poręczenia i gwarancje przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie "Czyste powietrze".
Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych rządu, uchwała ustanawiająca ten program gwarancyjny ma zostać przyjęta przez rząd w drugim kwartale 2021 roku.
"Zakłada się, że poszerzenie współpracy z sektorem bankowym spowoduje, że kredyty bankowe lub pożyczki będą mogły być częściej wykorzystywane jako instrumenty wsparcia przedsięwzięć ekologicznych. Zakłada się, że gwarancja udzielana przez BGK usprawni udzielanie kredytów lub pożyczek przez banki, uprości procedury banków ze względu na zmniejszone ryzyko, a także umożliwi udzielenie kredytu lub pożyczki osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie posiadają wystarczających zabezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki" - wyjaśniono w wykazie.
W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informował, że jak na razie osiem banków zgłosiło się do udzielania pożyczek w ramach "Czystego powietrza". Są nimi: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.
W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków 1,5 mld zł, w ramach których będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem "Czyste powietrze".
Obecnie banki przygotowują ścieżkę kredytową, która miałaby wykorzystywać gwarancje BGK.
Przedstawiciele Narodowego Funduszu informowali, że pierwsze kredyty termomodernizacyjne udzielane przez banki miałyby ruszyć w połowie roku.