Reklama

Klimat

Unia wyda wyrok na auta spalinowe?

Fot. Flickr
Fot. Flickr

W środę ma zostać przedstawiony pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55, który jest integralną częścią polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Pakiet ma zawierać m.in. nowe, mocno zaostrzone cele redukcji emisji CO2 dla transportu.

Nowy scenariusz zakłada ograniczenie emisji z nowych samochodów o 60 proc. do 2030 roku i o 100 proc. do 2035 r. W perspektywie czasu oznacza to  całkowite przestawienia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego na produkcję aut elektrycznych i zarazem uśmiercenie napędów spalinowych.

Jak informuje Polski Związek Motoryzacyjny, ponad połowa branży motoryzacyjnej i produkcji części oraz komponentów wytwarzanych w Polsce dedykowana jest samochodom spalinowym.  

"Przestawienie zakładów w tak krótkim czasie na produkcję związaną z technologią elektromobilności jest zwyczajnie niemożliwe” - tłumaczy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. 

Konsekwencją tak szybkiej transformacji przemysłu będą tysiące zwolnień pracowników nie tylko zatrudnionych bezpośrednio w przemyśle motoryzacyjnym, lecz również dotknie to  gałęzi związanych pośrednio z branżą. 

Jak zaznacza gazeta "Rzeczpospolita", plany zaostrzenia celów emisji już torpedują Niemcy i Francja. "Problemem może okazać się także infrastruktura. Według obliczeń Komisji Europejskiej do 2030 r. w państwach członkowskich potrzebnych będzie około 2,8 mln publicznych punktów ładowania. To 15 razy więcej niż obecnie" - czytamy. 

Karol Byzdra

Komentarze