Unia wyda wyrok na auta spalinowe?

14 lipca 2021, 12:08
photo-1556783151-c6d5e7d296bb
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

W środę ma zostać przedstawiony pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55, który jest integralną częścią polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Pakiet ma zawierać m.in. nowe, mocno zaostrzone cele redukcji emisji CO2 dla transportu.

Nowy scenariusz zakłada ograniczenie emisji z nowych samochodów o 60 proc. do 2030 roku i o 100 proc. do 2035 r. W perspektywie czasu oznacza to  całkowite przestawienia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego na produkcję aut elektrycznych i zarazem uśmiercenie napędów spalinowych.

Jak informuje Polski Związek Motoryzacyjny, ponad połowa branży motoryzacyjnej i produkcji części oraz komponentów wytwarzanych w Polsce dedykowana jest samochodom spalinowym.  

"Przestawienie zakładów w tak krótkim czasie na produkcję związaną z technologią elektromobilności jest zwyczajnie niemożliwe” - tłumaczy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. 

Konsekwencją tak szybkiej transformacji przemysłu będą tysiące zwolnień pracowników nie tylko zatrudnionych bezpośrednio w przemyśle motoryzacyjnym, lecz również dotknie to  gałęzi związanych pośrednio z branżą. 

Jak zaznacza gazeta "Rzeczpospolita", plany zaostrzenia celów emisji już torpedują Niemcy i Francja. "Problemem może okazać się także infrastruktura. Według obliczeń Komisji Europejskiej do 2030 r. w państwach członkowskich potrzebnych będzie około 2,8 mln publicznych punktów ładowania. To 15 razy więcej niż obecnie" - czytamy. 

Karol Byzdra

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Andrzej K.
czwartek, 15 lipca 2021, 01:24

Posiadanie umiejętności techicznych (projektowych i produkcyjnych) w zakresie działania silników spalinowych jest niezbędne do skutecznego prowadzenia wojny. Brak zdolności produkcyjnej i inżynierskiej takich silników oznacza, że kraje, które ją wprowadzą nie będą zdolne do prowadzenia wojny, np. przegrają z Rosją.

Tweets Energetyka24