Reklama

Klimat

Topnieją lody Grenlandii. „Proces zaniku przyspieszył o 21%”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak informuje czasopismo naukowe Nature Communications, w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.

Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 1,05 mln km kw. Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około sześć metrów.

image

 Reklama

Z powodu topnienia lodu na Grenlandii, poziom wód na świecie wzrósł o 1% w ciągu ostatniej dekady. Do końca tego stulecia może wzrosnąć o ponad 30 cm. Autorzy artykułu zamieszczonego w Nature Communications wskazują na zwiększoną częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych na Grenlandii oraz częstsze i bardziej intensywne topnienie lodowców, któremu towarzyszą deszcze.

Doktor Thomas Slater z Uniwersytetu w Leeds zaznaczył, że na razie nie ma powodów do obaw, jednak współautorka artykułu, doktor Amber Leeson, wskazała na możliwe zagrożenie dla nadmorskich miejscowości. Jak jednak zaznaczyła, naukowe metody przewidywania skali topnienia lodowców są niedoskonałe, ze względu na niepewności dotyczące samego procesu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. Wojtek

    6 metrów? To niech ci naukowcy wezmą do ręki globus i popatrzą na powierzchnię Grenlandii i powierzchnię wód na planecie..Ktoś to w ogóle sprawdza?? Ilość nonsenów jest przerażająca.

    1. James

      No pewnie, na chłopski rozum nie ma bata że 6 metrów

    2. ambitny cel UE

      ja daję 66 metrów

    3. Felek

      Nie doczytaliście dokładnie. Wyraźnie napisano, że stopnienie całej masy lodowej spowodowałoby czyli domniemuje się (inaczej - przypuszcza lub oszacowuje) że stopienie całości lodowca Grenlandzkiego ma potencjał do podniesienia poziomu oceanów na planecie Ziemi o 6 metrów. Nie napisano tam natomiast, że już cały lodowiec stopniał bądź już poziom wszechoceanu podniósł się o 6 metrów. Także wasze żarciki obracają się przeciwko wam i sami wychodzicie na... co najmniej nieuważnych czytelników. Nie podano w jakim przedziale czasowym ale zapewniam was koledzy, że to dużo lodu i dużo wody. A wraz ze wzrostem temperatury wody, ona nieznacznie się również rozszerza. Nawet bardzo nieznacznie, przypominam jednak, że oceany są naprawdę dużej objętości, bo całość ziemskich zasobów jest oceniania na 1.4mld km3 (kilometrów sześciennych czyli 1km na 1km na 1km sześcian) z czego większość (rzędu 90 kilku procent to właśnie oceany).

  2. Olo

    Tylko lądolody mogą nieznacznie podnieść poziom wody nie lodowce, no chyba że prawo archimedesa juz nie istnieje

  3. Kowalskiadam154

    W epoce Normanów Grenlandia była zielona

    1. To mit.

    2. a

      Wykopaliska na Grenlandii dowodzą jednego, że do ok XV wieku na Grenlandii była hodowla bydła, uprawiano ziemię.

    3. a

      No to poczytaj historię

  4. Agresywny, arogancki karierowicz

    Które miasta przybrzeżne zostały zalane?

Reklama