Reklama

Klimat

Szwecja zamyka ostatnią elektrownię węglową

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Szwecja, kilka dni po Austrii, ogłosiła, że całkowicie wyeliminowała węgiel jako źródło energii elektrycznej. Ostatnia elektrownia węglowa została zamknięta na dwa lata przed terminem.

Tym samym skandynawski kraj staje się trzecim w Europie, po Belgii i Austrii, które odszedł od energetyki węglowej. Zamknięta elektrownia to sztokholmska Exergi AB’s Vartaverket. 

"Zasilana węglem część elektrowni w Vartaverket dostarczała prąd mieszkańcom Sztokholmu od 1989 roku. Teraz zostanie zamknięta" – podała w komunikacie firma.

Wydarzenie skomentowało stowarzyszenie Europe Beyond Coal, śledzące odchodzenie od węgla w Europie. "Ze Szwecją zamykającą ostatnią elektrownię węglową w tym samym tygodniu co Austria, widać wyraźny trend dotyczący węgla w Europie" – powiedziała Kathrin Gutmann, aktywista z Europe Beyond Coal. 

"Naszym celem jest pozyskiwanie w całości energii z źródeł odnawialnych" – podała w oświadczeniu firma Exergi AB, operator zamkniętej placówki.

Kolejne europejskie kraje, które planują zamknąć wszystkie elektrownie węglowe do 2025 roku to Francja, Słowacja, Portugalia i Wielka Brytania.

Reklama

Komentarze

    Reklama