Reklama

Klimat

Śląsk: Prawie 20 tys. wniosków do Czystego Powietrza

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Blisko 20 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze otrzymał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ponad 200 wniosków złożono w ramach funkcjonowania od początku lipca Mobilnego Biura programu – podał we wtorek katowicki WFOŚiGW. Ze względu na zainteresowanie ofertą Mobilnego Biura, jego działanie zostało wydłużone do końca września.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Jak przypomniano w przesłanej PAP we wtorek informacji katowickiego WFOŚiGW, od początku lipca dwa wojewódzkie fundusze: katowicki i krakowski uruchomiły – z inicjatywy ministra klimatu Michała Kurtyki – Mobilne Biura programu Czyste Powietrze.

Pilotażowy projekt zainaugurowano w Myślenicach. Pierwszą gminą woj. śląskiego, gdzie pojawiło się Mobilne Biuro, była Pszczyna. Dotąd bus programu, w którym można m.in. skorzystać z konsultacji i złożyć wniosek o dofinansowanie, pokonał w woj. śląskim 4,8 tys. km, odwiedzając 58 gmin regionu. Jego załoga udzieliła 2,1 tys. konsultacji i przyjęła ponad 200 wniosków o dotację.

„Mimo, że w pierwotnej wersji działalność Mobilnego Biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać jeszcze tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów o miesiąc, do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić” – powiedział cytowany we wtorkowej informacji prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek.

Z aktualizowanego przez katowicki fundusz harmonogramu wynika, że Mobilne Biuro programu było we wtorek rano w Toszku, a po południu miało przejechać do Pyskowic. W kolejnych dniach miało działać m.in. w Żorach, Świerklanach, Czeladzi, Będzinie, Tarnowskich Górach i Rybniku. Pełny grafik znajduje się na stronie: wfosigw.katowice.pl/mobilne-biuro.html.

We wtorkowej informacji WFOŚiGW podał, że dotąd wpłynęło doń blisko 20 tys. wniosków do Czystego Powietrza. Zgodnie z wcześniejszymi danymi średnio w tym regionie wpływa ok. 50 nowych wniosków dziennie. W połowie sierpnia rozpatrzonych było ok. 90 proc. złożonych do tego czasu wniosków.

Wdrażanie programu usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza, w których mieszkańcy mogą otrzymać pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek. Pracują w nich pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

Do połowy sierpnia w woj. śląskim porozumienia dotyczące prowadzenia gminnych punktów Czystego Powietrza podpisało z katowickim WFOŚiGW ok. 30 proc. ze 167 gmin regionu.

W zmienionym od połowy maja br. programie Czyste Powietrze uprawnionych do dotacji na wymianę pieców na nowocześniejsze podzielono na trzy grupy, ze względu na poziom dochodów w gospodarstwie domowym. Maksymalna kwota dofinansowania, w przypadku wymiany starego pieca, termomodernizacji i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, wynosi 30 tys. zł.

Wnioski do programu należy składać do odpowiednich WFOŚiGW lub za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia z wojewódzkimi funduszami. Dokumenty można składać poprzez aplikację internetową, tj. portal beneficjenta, dostępny na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW lub poprzez serwis gov.pl.

Celem rządowego programu Czyste Powietrze - z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama