Reklama

Klimat

Sałek: Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych omówiła plan pracy na najbliższe miesiące

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

W środę odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP; omówiono plan pracy na najbliższe miesiące; na wrzesień zaplanowane jest kolejne posiedzenie gremium - przekazał PAP przewodniczący Rady, prezydencki doradca Paweł Sałek.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec czerwca powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.
W środę jej przewodniczący Paweł Sałek przekazał PAP, że odbyło się posiedzenie gremium związane z planem pracy na najbliższe miesiące oraz "najważniejszymi tematami, którymi Rada będzie chciała się zająć".

Poinformował też, że kolejne spotkanie, ze względu na okres wakacyjny, zaplanowano na wrzesień. "We wrześniu będziemy chcieli się zająć tematyką rozwoju sektora elektroenergetycznego w Polsce. (...) Wystąpienie na ten temat przeprowadzi pan prof. Mirosław Parol z Politechniki Warszawskiej" - powiedział prezydencki doradca.

"Rada zaplanowała także swą działalność na przyszłość, będziemy dyskutować o sprawach związanych z rozwojem nauki w technologiach energetycznych, szczególnie w zielonej energii i gospodarce obiegu zamkniętego. Także w sprawach środowiskowych, klimatycznych, bioróżnorodności i leśnych" - kontynuował.

"Ze względu na to, że w świetle tych zapisów i propozycji legislacyjnych, które są przedstawiane obecnie w Brukseli, w UE, w KE w ramach tak zwanego nowego Zielonego Ładu - czyli takiego podejścia, można powiedzieć, wręcz rewolucyjnego w układzie gospodarki europejskiej - te tematy będą bardzo ważne" - ocenił. Według Sałka istotny będzie głos specjalistów z różnych dziedzin i "te poglądy, czasami bardzo różne i sporne, będą musiały się ucierać podczas dyskusji i dialogu na posiedzeniach Rady".

Reklama
Reklama

Pytany, jakie priorytety stawia sobie jako przewodniczący Rady odnośnie jej pracy, odparł, że "tych problemów jest bardzo dużo". "Działalność Rady będzie skoncentrowana na sprawach związanych z klimatem i energią, także sprawami środowiskowymi. Chodzi o to, by tę wiedzę, którą posiadają nasi eksperci (...) powołani do Rady, można było jak najlepiej wykorzystać dla wiedzy pana prezydenta i dla Polski" - powiedział.

Podkreślił, że ogromne wyzwania stoją m.in. przed sektorem ciepłowniczym czy sektorem gospodarki odpadami, a także odnośnie "współpracy samorządów, absorbcji środków unijnych, transformacji energetycznej, która nas czeka i możliwości sfinansowania także tej transformacji energetycznej przy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw do polskich gospodarstw domowych, także ogólnie mówiąc do gospodarki i przemysłu".

Na pytanie, czy Rada planuje jakieś rekomendacje dla rządu w tym zakresie, odparł: "Rada będzie pracować też w ramach właśnie rekomendacji, będzie proponować różne rzeczy, a także będą propozycje i wnioski legislacyjne".

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze