Reklama

Klimat

PSG dostarcza Polsce lokalnej urządzenia do pomiaru jakości powietrza

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Pszczyna oraz Knurów to kolejne z 22 miast i gmin, którym Polska Spółka Gazownictwa przekazała profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc i skorzystać z porad ekspertów PSG.

 Konferencje prasowe w Pszczynie i Knurowie odbyły się 5 listopada.

Oba miasta otrzymały od Polskiej Spółki Gazownictwa urządzenia pomiarowe dzięki któremu będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na terenie miasta oraz online, na stronie Urzędu Miasta i Gminy. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza na swoim terenie.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu miejskim. 

- Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można przenosić je w dowolne miejsce i dzięki temu mieć kontrolę nad jakością powietrza na konkretnym terenie –podkreślają eksperci programu. Gmina otrzymuje zatem kolejne narzędzie do walki o czyste powietrze.

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski, w tym w Oleśnicy. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata.

Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami. 

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa realizująca Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022 - organizator kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” - zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Odbierając urządzenie do monitorowania jakości powietrza Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol  podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za przekazanie sprzętu, który będzie wspomagał starania w zakresie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza
i ochrony środowiska w mieście. Burmistrz dodał również, że miasto zrobi wszystko, by zachęcić do przyłączenia się do sieci gazowej nowych odbiorców, zwłaszcza tych mieszkańców, którzy mają już wykonane przyłącza, jednak nie korzystają z gazu ziemnego.

Prezydent Knurowa Adam Rams powiedział, że walka ze smogiem to wyzwanie dla całego kraju, a na czarnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie miasta polskie niestety są w czołówce. Prezydent dodał, że należy zrobić wszystko, by to zmienić, dlatego miastu zależy na owocnej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa.

Ziemowit Podolski, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG w Zabrzu, omówił założenia kampanii oraz najważniejsze inwestycje Spółki w województwie śląskim. Dodał również, że PSG systematycznie rozbudowując sieć dystrybucji gazu daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi – znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw. Korzystanie z gazu ziemnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki ze smogiem. 

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

- Problem jakości powietrza występuje w Polsce nie od dzisiaj. Ale dopiero międzynarodowe raporty nagłośnione przez ogólnopolskie media rozpowszechniły ten temat. I tak według zestawienia Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyższych stężeń pyłów PM2,5 oraz benzo-a-pirenu wśród wszystkich państw UE – powiedziała Dominika Mucha, ekspertka do spraw wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie z Politechniki Warszawskiej.

Problem jakości powietrza stanowi duże wyzwanie zarówno dla polityków, jak i obywateli. Jest on złożony i zależy od wielu czynników. Stąd też wiele działań, które można i należy przedsiębrać w celu jego eliminacji. Wśród nich znajdują się m.in. zmiany prawne związane z wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych, rezygnacja z paliw stałych na rzecz ogrzewania gazowego i elektrycznego czy też termomodernizacja. Pomocne będą narzędzia finansowe, które umożliwią ich realizację oraz skuteczna kontrola wdrażania zwiększająca efektywność tych działań- podkreśliła.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu  każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 22 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach UG.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

  • PSG
Reklama
Reklama

Komentarze