Reklama

Klimat

Przez pandemię Niemcy mniej korzystają z transportu publicznego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa powoduje, że transport publiczny traci grunt na rzecz indywidualnych środków transportu, takich jak prywatne samochody, poinformowało Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DRL).

W ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badań nad Transportem DLR zapytano 1000 osób o ich nawyki transportowe od końca czerwca do początku lipca.

Badanie miało na celu ocenę średnio- i długoterminowego wpływu pandemii na preferencje transportowe. "Zachowania, które zostały wypróbowane i przetestowane w stanie wyjątkowym, zostały zakorzenione i wpłynęły na nowe procedury”]" - powiedziała w oświadczeniu Barbara Lenz, dyrektor DRL Institute for Transport Research.

Chociaż czasami prowadzi to ludzi do wybierania opcji przyjaznych dla środowiska, takich jak rowery - lub po prostu mniej podróżujących, ponieważ pracują w domu - pojedyncze samochody są "wyraźnym zwycięzcą" kryzysu. 

W oświadczeniu stwierdzono, że analiza danych sieci komórkowej wykazała, że ​​ruch w czasie drugiego badania (pierwsze miało miejsce w kwietniu) osiągnął poziom sprzed kryzysu, mimo że 43 procent respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatnich siedmiu dni podróżowali mniej lub znacznie rzadziej niż zwykle . 

Około połowa badanych stwierdziła, że ​​korzysta z transportu publicznego rzadziej lub znacznie rzadziej. Badanie wykazało, że grupy, w tym ludzie młodzi i mieszkańcy miast, czują się mniej komfortowo z zagrożeniami, jakie może nieść transport publiczny. "Jest to niepokojąca sytuacja, ponieważ to właśnie te grupy często korzystają na co dzień z lokalnego transportu publicznego" - mówi Lenz.

Pandemia spowodowała, że wiele osób bardziej się wahało przed korzystaniem z transportu publicznego i wspólnych pojazdów. 

Emisje produkowane przez sektor transportowy odpowiadają za ok. 24% emisji gazów cieplarnianych globalnie. 

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama