Klimat
Orange: Będziemy neutralni klimatycznie już w 2040 roku [WYWIAD]
Orange osiągnie neutralność klimatyczną netto do 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej niż rekomenduje Unia Europejska - mówi Jacek Hutyra, oficer klimatyczny Orange Polska.
Jakub Wiech: Jakie plany ma Orange Polska w zakresie źródeł odnawialnych?
Jacek Hutyra, oficer klimatyczny Orange Polska: Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest dla nas ważne i będziemy robić to w coraz większym zakresie. Nasza branża ze względu jest energochłonna, między innymi ze względu na konieczność zapewnienia łączności bez przerwy. Obecnie zużycie energii odpowiada za ok. 90% naszej emisji dwutlenku węgla. To prąd, który zasila nasze biura i salony, ale w przeważającej mierze zapewnia działanie naszej sieci. Rozwijając infrastrukturę wybieramy nowoczesne, bardziej efektywne energetycznie rozwiązania, takie jak światłowody, ale idziemy o krok dalej - to nasza odpowiedzialność. Dlatego zdecydowaliśmy się pozyskiwać energię z nowych źródeł odnawialnych budowanych specjalnie na nasze potrzeby. Pierwsze projekty są na ukończeniu, a za kilka lat chcielibyśmy, aby zielona energia stanowiła znaczącą część naszego miksu.
W jakie technologie zamierza zainwestować i gdzie? Jak przełożą się one na bilans energetyczny i emisyjny spółki?
Przede wszystkim warto podkreślić, że już teraz możemy się pochwalić ponad setką zrealizowanych projektów realizowanych w różnych obszarach biznesowych i o różnym charakterze, które przyczyniają się do optymalizowania zużycia energii w Orange. W latach 2015-2019 zmniejszyliśmy naszą emisję CO2 o 16%, przy jednoczesnym lawinowym, bo prawie trzykrotnym, wzroście wolumenu danych, który klienci przesyłają w naszych sieciach.
Jeśli chodzi o energię odnawialną jako pierwszy polski operator zdecydowaliśmy się na budowę nowych mocy tylko na nasze potrzeby. Już za kilka tygodni, na początku 2021 roku rozpoczną działanie dwie pierwsze farmy wiatrowe. Instalacje są zlokalizowane w Wielkopolsce, w okolicach Jarocina i Krotoszyna. Łącznie będą nam dostarczać 50 GWh rocznie, co pozwoli zaspokoić do 10% naszego rocznego zapotrzebowania na prąd. To pierwszy krok i będą kolejne.
Wprowadzamy też rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Przykładowo, powstające pod Warszawą najnowsze centrum przetwarzania danych, Warsaw Data Hub, będzie wyposażone w instalację, która będzie dzięki energii słonecznej dostarczać temu obiektowi nawet 0,5 MW. Podobne instalacje znajda się również na innych naszych obiektach.
Czy Orange stawia sobie jakiekolwiek cele w zakresie redukcji emisji czy osiągnięcia neutralności klimatycznej?
Ograniczenie emisji i kontrola nad naszym wpływem na środowisko to strategiczny priorytet Grupy Orange. Osiągniemy neutralność klimatyczną netto (Net Zero Carbon) do 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej niż rekomendują Unia Europejska czy GSMA (międzynarodowa organizacja zrzeszająca firmy działające na rynku telekomunikacyjnym). Kwestie środowiskowe są nie tylko filarem aktualnego globalnego planu strategicznego Grupy Orange Engage2025, ale będą również jednym z priorytetów nowej strategii Orange Polska, którą przedstawimy w przyszłym roku.