Klimat

Nowy skład Komisji Europejskiej: środowisko dla Litwy, energia dla Estonii

Fot.: Kadri Simson; Flickr
Fot.: Kadri Simson; Flickr

Ursula von der Leyen przedstawiła skład nowej Komisji Europejskiej. Za środowisko odpowiedzialny ma być Litwin Virginijus Sinkevičius, a za energię Estonka Kadri Simson.

Delegat Litwy do Komisji Europejskiej zajmować się ma środowiskiem i oceanami. Estonka natomiast objęła tekę komisarz ds. energii.

Virginijus Sinkevičius z wykształcenia jest politologiem - ukończył politykę europejską na Maastricht University. Pracował jako redaktor Lithuania Tribute oraz kierownik projektów w CEPA. W 2016 roku otrzymał mandat poselski z ramienia Litewskiego Związku Zielonych i Rolników. Od 27 listopada 2017 roku był ministrem gospodarki w rządzie Sauliusa Skvernelisa. Mówi po angielsku, rosyjsku i polsku.

Kadri Simson z wykształcenia jest historyczką i politolożką - zakończyła University College London. Pracowała jako doradczyni burmistrza Tallina oraz sekretarz generalny Estońskiej Partii Centrum. W estońskim parlamencie zasiada od 2007 roku. Od 23 listopada 2016 roku pełniła funkcję minister gospodarki i infrastruktury.

Kandydatury przedstawicieli Litwy i Estonii na komisarzy kluczowych w sprawach energetycznych jest dobrą wiadomością dla Polski. Polskę, Litwę i Estonię łączą wspólne interesy, przede wszystkim w kwestii dywersyfikacji dostaw gazu, sprzeciwu wobec rosyjskiego monopolu gazowego, integracji państw bałtyckich do europejskiego systemu elektroenergetycznego czy też sprzeciw wobec elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu.

Komentarze