Reklama

Klimat

Niemcy wpompują 10 mld dolarów w wodór

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Niemcy sfinansują 62 wielkoskalowe projekty wodorowe z aż 10 miliardów dolarów z funduszy federalnych i stanowych, ponieważ chcą zostać światowym liderem w technologiach wodorowych - poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki i transportu.

Niemcy przekażą 9,72 miliarda dolarów (8 miliardów euro) na 62 wybrane projekty mające na celu redukcję emisji w sektorach transportu, hutnictwa i chemii.

"Niemcy chcą zostać światowym liderem w technologii wodorowej" - powiedział minister gospodarki Peter Altmaier, zwracając uwagę, że ogłoszona inwestycja jest krokiem w kierunku neutralizacji emisji dwutlenku węgla przez niemiecką gospodarkę.

"Dzięki zastosowaniu wodoru Niemcy mogą zaoszczędzić kilka milionów ton emisji dwutlenku węgla (CO2) rocznie z przemysłu stalowego i chemicznego" - powiedział Altmaier.

"Uczynimy Niemcy krajem wodorowym" - dodał minister transportu Andreas Scheuer.

"Łącznie 95 procent ruchu drogowego nadal zależy od paliw kopalnych, więc Niemcy potrzebują mobilności opartej na odnawialnych źródłach energii" - powiedział Scheuer.

"Musimy i chcemy pilnie promować przejście na mobilność przyjazną dla klimatu" - powiedział minister transportu. 

Ministerstwo energii będzie nadzorować 50 projektów, w tym plany na ponad 2 gigawaty (GW) mocy elektrolizy do produkcji zielonego wodoru. To 40 procent wartości docelowej 5 GW określonej w niemieckiej strategii dotyczącej wodoru do 2030 r. Ministerstwo transportu sfinansuje pozostałe 12 projektów w sektorze transportu. Obejmą one rozwój i produkcję systemów ogniw paliwowych i pojazdów, w tym samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów komunalnych.

Reklama
Reklama

W ostatnich latach wodór bardzo się rozwinął. Obecnie występuje w prawie każdej strategii Big Oil i można go zobaczyć w wielu rządowych planach dekarbonizacji przemysłu. Rządy, organizacje międzynarodowe oraz największe koncerny naftowe i gazowe twierdzą, że niebieski wodór (wodór plus wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) i zielony wodór (wodór wytwarzany z elektrolizy wody przy użyciu energii elektrycznej ze słońca lub wiatru) mogą być kluczem do pomocy w dekarbonizacji wysokoemisyjnych branż w transformacji energetycznej.

Reklama
Reklama

Komentarze