Klimat
Niemcy: ministerstwo środowiska ściera się z producentami aut ws. silników Diesla
Nie zaakceptujemy odrzucenia przez producentów samochodów naszych planów mających doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza spalinami emitowanymi przez silniki Diesla - zapowiedziało w piątek niemieckie ministerstwo środowiska.
Władze w Berlinie zakładają, że firmy motoryzacyjne m.in. zaproponują klientom modyfikacje silników w celu zmniejszenia ich szkodliwości dla środowiska.
"Ta deklaracja odnosi się do wczesnych reakcji BMW i VDA (zrzeszenia przemysłu motoryzacyjnego). Na tym nie może się skończyć" - mówił rzecznik resortu środowiska na piątkowej konferencji prasowej.
BMW we wtorek podkreśliło, że nie postrzega modyfikacji jednostek dieslowych jako rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza.
Przedstawiciele partii rządzących ogłosili we wtorek porozumienie ws. działań na rzecz poprawy jakości powietrza w niemieckich miastach. Konsensus pozwoli uniknąć wprowadzania zakazu wjazdu do centrów kolejnych miast dla samochodów z silnikami Diesla - przekonywali.
Rozwiązanie zakłada, że właściciele starszych samochodów z silnikami Diesla w Niemczech mogą wybrać między skorzystaniem z zachęt handlowych, a modyfikacją jednostki napędowej.
Z informacji agencji Reutera wynika, że niemieckie koncerny motoryzacyjne zgodziły się zaoferować klientom udział w programie wymiany samochodów z silnikami wysokoprężnymi (spełniającymi standardy emisji Euro 4 i Euro 5). W tym celu oferowane będą zachęty handlowe lub upusty.
Właściciele diesli spełniających normę Euro5 mogą też zdecydować się na modyfikację silnika z wykorzystaniem systemu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Pozwala on na znaczne ograniczenie w silniku emisji cząstek stałych (PM) i tlenków azotu (NOx). Z dokumentu po spotkaniu koalicji wynika, że koszt tej modyfikacji powinny wziąć na siebie firmy motoryzacyjne. Na realizacji tych założeń zgadza się VW, jednak przeciwstawia się im BMW.
W przypadku pojazdów dostawczych i vanów wykorzystywanych w handlu rząd dofinansowuje 80 proc. kosztu modyfikacji z wykorzystaniem SCR - podaje Reuters.
Według oficjalnych danych w Niemczech jest 3,1 mln samochodów z silnikami Diesla Euro 4 i 5,7 mln egzemplarzy z Euro 5. W kraju zarejestrowanych jest 46,5 mln samochodów.
ML/PAP