Reklama

Klimat

Naukowcy: Europa przeżyła rok klimatycznego chaosu i może być jeszcze gorzej

Fot. Pixabay

Europejczycy przeżyli najgorętsze lato w historii - alarmują naukowcy, cytowani przez Reutersa. W ubiegłym roku doświadczyliśmy pożarów, powodzi oraz intensywnych fal upałów, spowodowanych zmianami klimatu.

Agencja zwraca uwagę, że latem ubiegłego roku średnia temperatura była ok. 1 stopnia Celsjusza wyższa od wskaźnika dla ostatnich trzydziestu lat. We Włoszech odnotowano rekordowe 48,8 stopni.

Pożary strawiły w 2021 r. ponad 800 tysięcy hektarów lasów w takich krajach jak Grecja, Włochy czy Turcja. Z kolei rekordowe opady deszczu sprowadziły na Niemcy i Belgię niszczycielskie powodzie.

Z danych unijnej Copernicus Climate Change Service, na które powołuje się Reuters wynika, że zjawiska, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku wymagają pilnych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Utrzymanie trendu wzrostowego może doprowadzić do kolejnych katastrof.

Czytaj też

Zmiany klimatu aż o 20% zwiększyły prawdopodobieństwo ogromnych powodzi: „To jedna z najbardziej widocznych i wyraźnych zmian, jakie obserwujemy w związku z globalnym ociepleniem” - powiedział Reutersowi Wim Thiery, klimatolog z Vrije Universiteit Brussel.

Na zakończenie warto wspomnieć, że choć ubiegły rok globalnie okazał się nieco chłodniejszy, to ostatnich siedem lat było... najgorętsze w historii pomiarów.

Komentarze