Reklama

Klimat

Müller: klimat i unijny budżet tematami spotkania premiera z kanclerz Niemiec

Fot. Krystian Maj / KPRM
Fot. Krystian Maj / KPRM

Sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej i nowego budżetu UE - będą tematami śniadania roboczego premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie we wtorek - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Poranku Rozgłośni Katolicki Siódma9 o cele wizyty premiera w Berlinie i jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier w poniedziałek weźmie udział w Berlinie w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

"Mamy sytuację nadzwyczajną, ponieważ mamy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz; w związku z tym ten koncert, aby pokazać - myślę, że to stronie niemieckiej też zależy - gesty istotne z punktu widzenia międzynarodowego, dotyczące przyjęcia na siebie pełnej winy i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Choć tutaj wiemy, że partnerów tej zbrodniczej działalności było więcej. Mamy tu na myśli oczywiście Rosję" - powiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że jeśli chodzi o odpowiedzialność za Holokaust to "faktycznie Niemcy biorą i cały czas podkreślają swoją winę". "I to jest pełna odpowiedzialność niemiecka" - zaznaczył.

Müller dodał, że we wtorek w Berlinie odbędzie się śniadanie robocze Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec. Podczas tego spotkani zostaną poruszone sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej, nowego budżetu UE. "Ważne sprawy, bo niedługo premier udaje się na spotkanie grupy Przyjaciół Spójności, czyli krajów, które lobbują, by utrzymać jak najwyższe środki na wsparcie infrastrukturalne" - mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy tematem rozmowy premiera z niemiecką kanclerz będzie też kwestia budowy Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i nauczania języka polskiego, stwierdził, że ostateczna agenda spotkania jest ustalana. "To jest jeden ze stałych tematów, który się pojawia w rozmowach polsko-niemieckich" - dodał.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze