Reklama

Klimat

Małopolskie: 132 "kopciuchy" zniknęły w br. z Kalwarii Zebrzydowskiej

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej w tym roku pomógł wymienić mieszkańcom 132 „kopciuchy” na ekologiczne piece. Kosztowało to blisko 1 mln zł – poinformował w poniedziałek Tomasz Baluś, odpowiedzialny za kontakty z mediami w kalwaryjskim magistracie.

„Z budżetu samorządu na dofinasowanie wymiany pieców przeznaczono kwotę 420 tys. zł. Dzięki temu wymieniono 60 starych kotłów węglowych. Pozostałe fundusze pochodziły z zewnątrz. Z Tarczy Antykryzysowej wygospodarowano 420 tys. zł na wymianę 60 kotłów. Zakończono też realizację wymiany systemów ogrzewania w ramach projektu dofinansowanego z pieniędzy UE. Dotyczył on 12 kotłów. Był to koszt ok. 170 tys. zł” – podał Baluś.

Urzędnik zaznaczył, że dofinansowanie dla budynków gospodarstw indywidualnych do wymiany starego kotła na ekologiczny, głównie gazowy lub na biomasę, w tym roku wynosiło 7 tys. zł.

„Efektem tego przedsięwzięcia jest redukcja niskiej emisji. (...) Korzystne jest też to, że zainstalowane w większości przypadków zostały bezobsługowe, nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania” – zaznaczył.

Reklama

Reklama

Tomasz Baluś dodał, że samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej chce kontynuować w przyszłym roku wsparcie finansowe wymiany starych kotłów. Przypomniał, że w latach 2016-2020 z budżetu samorządu oraz funduszy zewnętrznych dopłaty do wymiany pieców wyniosły łącznie 3,34 mln zł. „W tym czasie wymieniono 436 kotłów” – poinformował.

W gminie miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska mieszka blisko 20 tys. osób, z czego w samej Kalwarii - niespełna 5 tys.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama