Reklama

Klimat

Lublin przeznaczy milion złotych na wymianę pieców

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

1 mln zł w 2019 r. przeznaczy samorząd Lublina na dofinansowanie dla mieszkańców kosztów wymiany starych pieców i kotłów. Planowana jest także szczegółowa inwentaryzacja budynków pod kątem źródeł ogrzewania.

„W tym roku blisko 500 tys. zł będzie przeznaczone na dofinansowanie wymiany pieców. W roku przyszłym będziemy chcieli zabezpieczyć na ten cel 1 mln zł” – powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W 2018 r. w ramach prowadzonego przez miasto Programu Ograniczenia Niskiej Emisji mieszkańcy Lublina złożyli 185 wniosków o dofinansowanie, najczęściej dotyczących wymiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie gazowe. Kwota 500 tys. zł. pozwoli na dofinasowanie wymiany 74 pieców i kotłów.

Dyrektor wydziału ochrony środowiska w lubelskim ratuszu Marta Smal-Chudzik powiedziała, że wszystkie wnioski spełniające kryteria formalne zostaną dofinansowane, ich rozliczanie następuje sukcesywnie w ramach środków dostępnych w budżecie. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów.

„Zachęcamy mieszkańców, aby zgłaszać się do nas do wydziału. Nabór do programu prowadzony jest w sposób ciągły, w każdym momencie, kiedy mieszkaniec się pojawi, może złożyć wniosek i będą te wnioski realizowane w kolejności zgłoszeń” - powiedziała.

Smal-Chudzik zaznaczyła, że z programu mogą też skorzystać wspólnoty mieszkaniowe czy najemcy nieruchomości komunalnych. Program Ograniczenia Niskiej Emisji prowadzony w Lublinie od 2013 r. cieszy się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem mieszkańców. Do końca 2017 r. wydano 1,5 mln zł na dofinansowanie wymiany około 300 pieców.

W przyszłym roku planowane jest też w Lublinie przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji budynków pod kątem źródeł ich ogrzewania. Według szacunkowych danych blisko 70 proc. mieszkańców Lublina korzysta z tzw. ciepła systemowego, ale w przypadku pozostałych mieszkańców miasto nie ma szczegółowych danych, z jakich źródeł ciepła korzystają i ile pieców nadaje się do wymiany.

Smal-Chudzik powiedziała, że inwentaryzacja będzie prowadzona we współpracy ze strażą miejską. „Będzie to wymagało odwiedzenia każdej nieruchomości i ustalenia, jakie i jakiej jakości jest urządzenie (grzewcze), czyli np. jaka jest klasa kotła. (…) Nie wszystkie kotły, które spalają paliwa stałe, muszą być likwidowane; jeśli są odpowiedniej jakości, odpowiedniej klasy, to nie muszą być wymieniane” - zaznaczyła.

Zwiększanie środków na dofinasowanie wymiany pieców i przeprowadzenie inwentaryzacji to realizacja rekomendacji panelu obywatelskiego poświęconego walce ze smogiem, który odbył się wiosną tego roku w Lublinie. Podczas rozmów i dyskusji panelowych z udziałem ekspertów i mieszkańców miasta wypracowano 55 rekomendacji dotyczących najbardziej skutecznych działań ograniczania niskiej emisji.

„Rekomendacje są realizowane poprzez zapisy budżetowe, ale sprawa jakości powietrza zależy także od samych właścicieli gospodarstw, którzy decydują, jakiej jakości paliwem palić w piecach. Apelujemy o mądre wybory i wspólną troskę o nasze zdrowie” – zaznaczył prezydent Lublina.(PAP)

Komentarze