Klimat
Lewiatan: brak strategii rządu główną barierą inwestycji proklimatycznych
Polscy przedsiębiorcy odraczają zwiększanie nakładów na „zieloną gospodarkę” ze względu na brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji – wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.
W listopadowym badaniu „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na funkcjonowanie firm” 62 proc. spośród firm, które nie inwestują, zadeklarowało, że powstrzymuje je od „zielonych inwestycji” brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji.
W ocenie Lewiatana, przedsiębiorcy odraczają zwiększanie nakładów na zieloną gospodarkę, bo kosztowne inwestycje można przeprowadzać jedynie w stabilnym otoczeniu regulacyjnym.
Wśród oczekiwanych rozwiązań prawnych, biznes wymienia m.in. określenie długoterminowych kierunków zmian otoczenia regulacyjnego w energetyce. Chodzi np. o systemy wsparcia w ustawie o OZE, regulacje dotyczące rynku prosumentów, rozwoju kontraktów PPA, czy liberalizacji ustawy odległościowej.
„Dziś powinniśmy wspierać przedsięwzięcia nowoczesne i innowacyjne, które tworzą wartość dodaną i przyspieszą wzrost gospodarczy. Takich, które nie będą kopiowały odchodzących do lamusa rozwiązań znanych z państw wyżej rozwiniętych, ale pozwolą przeskoczyć kilka etapów rozwoju i znaleźć się w gospodarczej awangardzie” - podkreślił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Jak zaznaczył, inwestycje w zieloną gospodarkę są ogromną szansą na dokonanie jakościowego i technologicznego przełomu w polskiej gospodarce.
Według szefowej departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan, Doroty Zawadzkiej-Stępniak, członkowie organizacji sygnalizują, że Europejski Zielony Ład to nie tylko strategia polityczna, ale fundamentalna zmiana myślenia na temat aktywności gospodarczej polskich firm oraz szansa na zmiany technologiczne i społeczne z zachowaniem ich konkurencyjności.
Jak podał Lewiatan, 67 proc. firm oceniło, że przed inwestycjami w zieloną gospodarkę nie powstrzymuje brak korzystnego finansowania prywatnego. Problemem jest natomiast ograniczony dostęp do korzystnego finansowania publicznego. Takie jest zdanie 58 proc. ankietowanych firm.
Polscy przedsiębiorcy uważają, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. w 2030 r. ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Jest o tym przekonanych 93 proc. respondentów.