• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Kwieciński: Nasz program biometanowy wpisuje się w plany Orlenu dot. neutralności klimatycznej

Fot. DISE
Fot. DISE

Najważniejszym wyzwaniem dla nas, w perspektywie średnioterminowej, będzie stworzenie koncernu multienergetycznego z PKN Orlen - mówił Jerzy Kwieciński podczas VI kongresu DISE.

Prezes PGNiG podkreślił na początku swojego wystąpienia, że program biometanowy spółki znakomicie wpisuje się w plany Orlenu dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. "Traktujemy gaz ziemny jako paliwo przejściowe" - kontynuował. Takie podejście znalazło również zrozumienie w unijnych kręgach decyzyjnych i wiele wskazuje, że zużycie zarówno w Polsce jak i w regionie będzie rosnąć.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego w dłuższej perspektywie będziemy myśleć nie o "rynku gazu", ale raczej "rynku gazów". Takie ujęcie związane jest z polityką klimatyczną, która prędzej lub później doprowadzi do stopniowego zastępowania gazu ziemnego np. biometanem. "On jeszcze nie płynie w naszej sieci, ale mam nadzieję, że na przełomie roku uda się podłączyć pierwszą instalację".

"Nasz plan jest taki, żeby w ciągu najbliższych dziesięciu lat zacząć produkować 4 miliardy metrów sześciennych biometanu. W naszych sieciach będzie płynęło paliwo odnawialne" - kontynuował prezes PGNiG. Będzie on wykorzystywany nie tylko przez PGNiG, ale również w transporcie, sektorze chemicznym czy do produkcji tzw. czystego wodoru.

Komentarze