Reklama

Klimat

Koronawirus spowodował spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spadek emisji dwutlenku azotu, który jest głównym składnikiem smogu, na obszarze Półwyspu Apenińskiego jest już widoczny nawet z przestrzeni kosmicznej.

Włochy dosyć późno zdały sobie sprawę z powagi sytuacji związanej z koronawirusem. Efektem tego jest największa liczba zachorowań per capita (ok. 30 tys.) oraz kilkaset ofiar śmiertelnych dziennie.

W ubiegłym tygodniu wprowadzono bardzo restrykcyjne środki, zamknięte są szkoły, restauracje, sklepy, cały kraj przeszedł na pracę zdalną. Za wychodzenie z domu bez uzasadnienia grożą surowe kary. 

Cały kraj stanął, ale pojawiły się również pozytywne efekty tego stanu rzeczy. Już w niecałe dwa tygodnie po wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny można zaobserwować niższy poziom zanieczyszczenia powietrza oraz spadek emisji dwutlenku azotu, zwłaszcza w północnej części kraju. 

Redukcja poziomu zanieczyszczeń został zarejestrowany przez satelitę Sentinel-5 Precursor. Badacze założyli, że jest to głównie efekt walki wprowadzonych obostrzeń w związku z walką z koronawirusem.

„Jesteśmy przekonani, że ograniczenie emisji, które widzimy, zbiega się z blokadą we Włoszech, powodując mniejszy ruch i działalność przemysłową” – powiedział Claus Zehner, kierownik misji satelitarnej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Komentarze