• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Koronawirus spowodował spadek zanieczyszczenia powietrza we Włoszech

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spadek emisji dwutlenku azotu, który jest głównym składnikiem smogu, na obszarze Półwyspu Apenińskiego jest już widoczny nawet z przestrzeni kosmicznej.

Włochy dosyć późno zdały sobie sprawę z powagi sytuacji związanej z koronawirusem. Efektem tego jest największa liczba zachorowań per capita (ok. 30 tys.) oraz kilkaset ofiar śmiertelnych dziennie.

W ubiegłym tygodniu wprowadzono bardzo restrykcyjne środki, zamknięte są szkoły, restauracje, sklepy, cały kraj przeszedł na pracę zdalną. Za wychodzenie z domu bez uzasadnienia grożą surowe kary. 

Cały kraj stanął, ale pojawiły się również pozytywne efekty tego stanu rzeczy. Już w niecałe dwa tygodnie po wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny można zaobserwować niższy poziom zanieczyszczenia powietrza oraz spadek emisji dwutlenku azotu, zwłaszcza w północnej części kraju. 

Redukcja poziomu zanieczyszczeń został zarejestrowany przez satelitę Sentinel-5 Precursor. Badacze założyli, że jest to głównie efekt walki wprowadzonych obostrzeń w związku z walką z koronawirusem.

„Jesteśmy przekonani, że ograniczenie emisji, które widzimy, zbiega się z blokadą we Włoszech, powodując mniejszy ruch i działalność przemysłową” – powiedział Claus Zehner, kierownik misji satelitarnej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Komentarze