Reklama

Klimat

Korea Płd.: Urzędnik nie pojeździ już służbowym autem spalinowym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Instytucje publiczne w Korei Płd. będą mogły kupować tylko pojazdy przyjazne dla środowiska, w tym wodorowe, elektryczne i hybrydowe – ogłosiło we wtorek ministerstwo przemysłu. Decyzja wpisuje się w dążenie do rozwoju zielonych gałęzi gospodarki.

„Aby przyspieszyć to przejście, trzeba tworzyć nowy popyt” – ogłosił resort handlu, przemysłu i energii w komunikacie cytowanym przez agencję prasową Yonhap.

Od 2016 roku władze Korei Płd. wymagają już, aby ekologiczne pojazdy stanowiły co najmniej połowę nowych maszyn nabywanych przez instytucje publiczne, a w 2018 roku poziom ten podniesiono do 70 proc.

Zgodnie z planami Seulu w 2030 roku ekologiczne samochody mają stanowić 30 proc. wszystkich samochodów zarejestrowanych w kraju. Obecnie odsetek ten szacowany jest na około 3 proc.

image

 

Rząd rozważa obecnie określenie minimalnego udziału pojazdów ekologicznych wśród nowych maszyn rejestrowanych przez największych nabywców, takich jak wypożyczalnie samochodów i duże korporacje – podał Yonhap.

W ubiegłym roku prezydent Korei Płd. Mun Dze In ogłosił plan „Nowego Zielonego Ładu”, zgodnie z którym kraj ma do 2025 roku przeznaczyć 114 bln wonów (376 mld zł) z funduszy publicznych na rozwój ekologicznych branż przemysłu. Wśród 10 kluczowych sektorów w planie wymieniono pojazdy przyszłości.

Źródło:PAP

Komentarze