Reklama

Klimat

Katowice uruchomiły punkt programu Czyste Powietrze

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Punkt kompleksowej obsługi rządowego programu Czyste Powietrze od poniedziałku rozpoczął działalność w Katowicach. Władze miasta liczą, że punkt pozwoli zwiększyć zainteresowanie programem, do którego w ub. roku złożono tam 275 wniosków.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

W poniedziałek o uruchomieniu takiego punktu w Miejskim Centrum Energii w Katowicach poinformował rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak. Miejskie Centrum Energii to działające od 2018 r. przy siedzibie urzędu miasta, dostępne z ulicy miejsce informacji np. o dotacjach dotyczących źródeł ciepła czy edukacji nt. zachowań proekologicznych.

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i koniecznością przestrzegania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, pracownicy punktu proszą osoby zainteresowane pomocą w wypełnieniu wniosku i jego złożeniem o wcześniejszy kontakt pod numerem 32 259 32 85 lub adresem [email protected] w celu uzyskania szczegółowych informacji i umówienia się na indywidualne konsultacje.

Z uwagi na przepisy dot. ochrony danych osobowych oraz reżim sanitarny w Miejskim Centrum Energii w Katowicach może przebywać pracownik i jedna osoba chcąca złożyć wniosek. Konsultacje udzielane mają być od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu miasta Katowice.

Cytowany w poniedziałek przez Łyczaka prezydent Katowic Marcin Krupa ocenił, że Katowice są liderem w woj. śląskim pod względem realizacji projektów mających na celu poprawienie jakości powietrza.

„Jako miasto wspieramy finansowo wymianę starych systemów grzewczych na nowe i ekologiczne. W latach 2015–2020 dofinansowaliśmy wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Zwiększyliśmy też dopłaty na zakup dobrej jakości opału dla osób, które z powodu sytuacji finansowej mają z tym problemy” – powiedział Krupa.

Od października do grudnia ub. roku dzielnice Katowic odwiedzał też „Smogobus”, w którym urzędnicy zachęcali mieszkańców do wymiany kotłów węglowych, przy wsparciu finansowym samorządu. Podczas 29 kursów „Smogobusa” udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany.

Katowicki magistrat ocenia, że jego działania na rzecz czystego powietrza przynoszą efekty: z roku na rok jakość powietrza poprawia się. Odwołuje się przy tym do danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zgodnie z którymi dwa kolejne ostatnie lata były pod względem jakości powietrza w Katowicach najlepsze w historii pomiarów.

Zgodnie z informacjami WIOŚ, o ile w 2018 r. średnia roczna wynosiła w stolicy woj. śląskiego 40 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. powietrza, w 2019 r. były to już 33 mikrogramy, a w 2020 r. – jako podało miasto – 29 mikrogramów. W 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł 52 mikrogramy; od tamtego czasu ilość pyłu PM10 w katowickim powietrzu spadła o 44 proc

W ub. tygodniu uruchomienie gminnego punktu Czystego Powietrza zapowiedział też samorząd Sosnowca. Z dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podobny punkt działa m.in. w Zabrzu.

Reklama

Reklama

W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli do programu Czyste Powietrze ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.

W Katowicach w ub. roku zawarto 275 wniosków i podpisano 219 umów. Stolicę woj. śląskiego wyprzedziły pod tym względem, prócz Rybnika, Jaworzno (451 wniosków i 446 umów), Częstochowa (433 wniosków i 518 umów), Żory (421 wniosków i 387 umów), Wodzisław Śląski (383 wniosków i 395 umów), Mysłowice (344 wnioski i 326 umów) oraz Czerwionka-Leszczyny (276 wniosków i 254 umowy).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama