Reklama

Klimat

UE zaostrza politykę klimatyczną. Jest projekt zmian

Flickr/Sandor Somkuti
Flickr/Sandor Somkuti

Unia Europejska przygotowała umowę, która ma ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Bruksela ma nadzieję, że 27 członków UE poprze na szczycie w przyszłym miesiącu, jak wykazał dokument.

Jeśli na posiedzeniu przywódców UE w dniach 10-11 grudnia zatwierdzony zostanie projekt konkluzji do którego dotarła agencja Reuters, może to uczynić UE pierwszą dużą gospodarką, która przedłoży nowe zobowiązanie klimatyczne w ramach porozumienia klimatycznego ONZ z Paryża z 2015 r., przed upływem rocznego terminu.

Obecny cel na 2030 r. dla członków UE, to 40% redukcji emisji w porównaniu z poziomem z 1990 r. To i tak wyższa wartość niż deklarowana przez innych dużych emitentów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone.

Reklama

Reklama

„Rada Europejska zatwierdza wiążący cel UE, jakim jest redukcja netto krajowych emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.” - czytamy w projekcie.

Władza wykonawcza bloku, Komisja Europejska, zaproponowała cel we wrześniu, mówiąc, że tylko taki cel doprowadzi UE do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

W dokumencie stwierdza się, że nowy cel na 2030 r. zostałby osiągnięty „zbiorowo” przez kraje UE. Dodatkowo znajduje się w nim zdanie, że państwom dotkniętym transformacją gospodarczą będzie zapewnione odpowiednie wsparcie.

Reklama

Komentarze

    Reklama