Klimat
IBL: zwiększone zagrożenie pożarowe w lasach
Ponownie zwiększyło się zagrożenie pożarowe w kraju. Najwyższy stopień obowiązuje w piątek w poszczególnych lasach w dziewięciu województwach - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Ponadto, alertem niższego stopnia objęty jest niemal cały kraj.
Według mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa najwyższy poziom zagrożenia pożarowego obowiązuje na większości obszaru województwa lubuskiego; w północnej oraz wschodniej części Wielkopolski; na wschodzie kujawsko-pomorskiego; w centralnej i południowej części Mazowsza; na północy, zachodzie i południu Lubelszczyzny; na północy świętokrzyskiego, Podkarpacia i Śląska oraz na większości obszaru województwa łódzkiego.
Najniższy stopień alertu pożarowego występuje natomiast na większości obszaru województwa zachodniopomorskiego.
Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje średni poziom zagrożenia pożarowego.
Jak przekazał PAP Krzysztof Trębski, w tym roku skala pożarów jest stosunkowo niska dzięki obfitym deszczom, które padały w maju i czerwcu. "Rok zapowiadał się niebezpiecznie - w kwietniu skala pożarów była podobna jak w ubiegłym roku, który był dość ciężki, ale już w maju było lepiej, zaś w czerwcu mieliśmy 313 pożarów w stosunku do 1657 rok wcześniej. Od początku lipca z kolei lasy państwowe paliły się 130 razy - rok temu w tym miesiącu wybuchło 951 pożarów. Możemy mówić o dość spokojnym roku. Cieszymy się też, że system pożarowy sprawnie działa" - wyjaśnił.
Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.