Reklama

Klimat

Hiszpania chce być "wodorowym liderem" Europy. Madryt ogłosił strategię

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Hiszpania zatwierdziła we wtorek plan zwiększenia produkcji czystego wodoru.

Kraj ma na celu zbudowanie wystarczającej infrastruktury, aby nadać wodorowi ważną rolę na europejskim rynku paliwa uważanego za klucz do osiągnięcia międzynarodowych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Wodór z OZE

Unia Europejska dąży do rozwijania swoich zdolności do produkcji wodoru, szeroko stosowanego w przemyśle ciężkim, z odnawialnych źródeł energii, co jest obecnie procesem zbyt drogim.

Hiszpania ma nadzieję, że jej dobrze rozwinięty system magazynowania i transportu gazu, w połączeniu z obfitym nasłonecznieniem i wietrznymi wzgórzami, które sprawiają, że jest to doskonała lokalizacja dla elektrowni odnawialnych, pomoże jej wyprodukować wystarczającą ilość paliwa na eksport.

Madryt szacuje, że ​​jego ambicje związane z wodorem będą kosztować 8,9 miliarda euro w ciągu najbliższych 10 lat. Oczekuje, że większość środków będzie pochodziła z sektora prywatnego, ale może wspierać projekty tworzące miejsca pracy.

Do 2030 roku Hiszpania zamierza zainstalować elektrolizery o mocy 4 GW potrzebne do podziału wody na wodór i tlen, co stanowi jedną dziesiątą unijnego celu 40 GW w całym bloku w 2030 roku - podało ministerstwo energii i środowiska w oświadczeniu.

Do 2024 r. zamierza uruchomić moc 300-600 MW. Do tego czasu UE chce 6 GW.

Plan zakłada zastąpienie jednej czwartej z prawie 500 tys. ton wodoru pochodzącego z paliw kopalnych, zużywanego każdego roku przez przemysł, wersją ze źródeł odnawialnych i umieszczenie tysięcy pojazdów napędzanych wodorem na drogach i kolejach w Hiszpanii.

Wodorowy wyścig

Francja zobowiązała się przeznaczyć 2 miliardy euro na projekty wodorowe w ciągu najbliższych dwóch lat, podczas gdy niemieckie potęgi przemysłowe przeznaczyły 9 miliardów euro do 2030 roku.

Krajowy gigant energetyczny Iberdrola buduje za 150 mln euro największy tego typu projekt w Europie do zastosowań przemysłowych w pobliżu dawnego miasta górniczego w Hiszpanii.

Tymczasem grupa naftowo-gazowa Repsol planuje produkować paliwa syntetyczne przy użyciu zielonego wodoru w swojej rafinerii w północnej Hiszpanii we współpracy z saudyjskim gigantem naftowym Saudi Aramco.

Reklama
Reklama

Komentarze