Reklama

Klimat

Greta Thunberg odwiedziła niemiecką kopalnię węgla brunatnego. „Czyni mnie smutną”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nastoletnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg odwiedziła niemiecką kopalnię węgla brunatnego, która pochłonęła „starożytny” las Hambach. Spotkała się tam z aktywistami broniącymi ostatnich naturalnych połaci tego terenu przed wycinką. „Las Hambach jest tak ważny, bo jest symbolem” - powiedziała Greta.

Jak podaje The Guardian, wizyta Grety w Hambach jest częścią jej podróży do USA, w którą Thunberg rusza w tym miesiącu. Aktywistka najpierw odwiedziła teren kopalni odkrywkowej Hambach, położonej w Nadrenii Północnej-Westfalii. „Tutejsze górnictwo tak bardzo przyczynia się do kryzysu ekologicznego i klimatycznego (…). Odwiedzałam kopalnie węgla już wcześnie, ale ta była tak ogromna i okropna w widoku. Ten krajobraz destrukcji czyni mnie to niesamowicie smutną, tutaj kiedyś był ekosystem leśny. Współczuję też ludziom, którzy musieli się przenieść”.

Greta spotkała się też z aktywistami, którzy protestują w obronie pozostałości „starożytnego” lasu Hambach. Kiedyś las ten zajmował powierzchnię prawie 6 tysięcy hektarów. Obecnie skurczyła się ona do zaledwie pięciuset ze względu na rozrost kopalni odkrywkowej.

Takie postępowaniem względem unikalnego ekosystemu wzbudziło ogromny sprzeciw aktywistów. Las i koplania Hambach były wielokrotnie świadkami brutalnych walk między działaczami środowiskowymi a służbami porządkowymi. W lipcu 2015 roku grupa 1200 ekologów wdarła się na teren odkrywki i zajęła maszynę wydobywającą surowiec. Jak podaje DW, doprowadziło to do zamknięcia jednostki wytwórczej zasilanej przez węgiel z tego pokładu. Policja zatrzymała prawie 800 aktywistów, którym postawiono rozmaite zarzuty: od bezprawnego wejścia na teren kopalni do naruszenia działalności spółki publicznej.

Następnego dnia inna grupa ekologów zablokowała tory tzw. "Hambachbahn", czyli wewnętrznej kolei RWE służącej do transportowania węgla brunatnego do jednostek wytwórczych. Znów interweniowała policja. Między działaczami a siłami porządkowymi dochodziło do intensywnych starć. Według miejscowej policji, w ruch szły kamienie, a nawet koktajle Mołotowa (sic!). Jeden z pracowników RWE został uderzony w głowę ciężkim przedmiotem (prawdopodobnie właśnie kamieniem) i spowodował wypadek samochodowy, w którym ucierpiało kilku innych ludzi.

Ekolodzy broniący Hambach kontynuują swój protest do dziś, pomimo decyzji o wstrzymaniu wycinki lasu.

Greta Thunberg odwiedziła Niemcy na trasie swojej wycieczki do Ameryki, gdzie ma ona wziąć udział we wrześniowym szczycie klimatycznym ONZ. Młoda aktywistka zamierza dotrzeć na szczyty ONZ w sprawie klimatu, które odbędą się w USA i Chile. Jak podaje The Guardian, Thunberg wybrała rejs żaglówką z uwagi na wpływ innych środków transportu na klimat. Zarówno samolot jak i statek rejsowy emitują bowiem zbyt dużo gazów cieplarnianych.

Reklama
Reklama

Komentarze