Reklama

Klimat

Greta Thunberg chce zastrzec swoje nazwisko i nazwę strajku klimatycznego

FOT. Anthony Quintano/ Flickr
FOT. Anthony Quintano/ Flickr

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg chce zastrzec swoje nazwisko oraz nazwę młodzieżowego strajku klimatycznego, by zapobiec ich nieuprawnionemu wykorzystywaniu w celach komercyjnych.

W środę Thunberg poinformowała, że wniosła o zastrzeżenie swojego imienia i nazwiska oraz nazwy międzynarodowego szkolnego strajku klimatycznego, którego była inspiratorką, by nie można było ich używać do celów komercyjnych - podała agencja Associated Press.

17-letnia Szwedka napisała na Instagramie, że jest to rzecz, która "musi zostać zrobiona". Poinformowała, że wniosek obejmuje jej imię i nazwisko, nazwę ruchu "Piątki dla Przyszłości" oraz hasło "`Skolstrejk for klimatet"' (szwedz. Szkolny strajk klimatyczny), z którym protestowała przed szwedzkim parlamentem.

Wyjaśniła, że zarówno jej nazwisko, jak i nazwa ruchu są stale wykorzystywane bez czyjejkolwiek zgody, np. w działaniach marketingowych, przy sprzedaży różnych produktów albo przez osoby twierdzące, że zbierają pieniądze w imieniu samej działaczki albo ruchu.

Jak tłumaczyła, zarejestrowanie znaku jest też konieczne do uzyskania pomocy prawnej w postepowaniach przeciw tym, którzy posługują się jej nazwiskiem lub nazwą ruchu, a nie są z nim związani.

"Fridays For Future (Piątki dla Przyszłości) to globalny ruch, założony przeze mnie" - oświadczyła Thunberg, dodając, że nazwa ta "należy do każdego, kto bierze w nim udział, przede wszystkim młodych ludzi. Nie powinna i nie może być wykorzystywana do celów osobistych albo komercyjnych".

Aktywistka poinformowała też, że ona i jej rodzina tworzą fundację non-profit, która w sposób przejrzysty będzie zarządzać wpływami z tantiem, darowizn oraz nagród. Celem fundacji będzie promowanie zrównoważonego rozwoju w dziedzinie ekologii, klimatu, rozwoju społecznego i zdrowia psychicznego". 

W sierpniu 2018 roku Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości, jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie. (PAP)

Reklama
Reklama

Komentarze