Klimat
Fit for 55 - klimatyczna rewolucja UE. Wiemy, czego będą dotyczyć zmiany [KOMENTARZ]
Fit for 55 - tak nazywa się pakiet unijnych polityk klimatycznych, które zaprezentuje dziś Komisja Europejska. Będą one prawdziwą rewolucją dla gospodarki UE. Oto, czego dotyczą.
Fit for 55 to pakiet klimatyczny Unii Europejskiej, którego cel - zgodny z wcześniejszymi ustaleniami UE - zakłada redukcję unijnych emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 r. Główne postanowienia tego dokumentu mają zostać opublikowane już dziś, 14 lipca i będą regularnie aktualizowane do końca roku.
Pakiet składa się łącznie z 13 wniosków ustawodawczych, których część została dostosowana do obecnej polityki klimatycznej, a część zostanie wprowadzona zupełnie od podstaw, jako nowe rozwiązania. Proponowane zmiany legislacyjne będą dotyczyły praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Jak podaje Komisja Europejska, nowe propozycje zakładają m.in. nową strategię leśną UE, mechanizm regulacji granicy emisji dwutlenku węgla, instrument społeczny na rzecz działań na rzecz klimatu, ReFuelEU Aviation, czyli rozporządzenie o zrównoważonych paliwach lotniczych oraz FuelEU Maritime, czyli o ekologizacji europejskiej przestrzeni morskiej.
Pakiet „Fit for 55” zostanie wydany już w środę. Następnie czekają go miesiące negocjacji między 27 krajami UE a Parlamentem Europejskim.
Według Komisji Europejskiej, jeśli polityka zostanie zatwierdzona, skierowałaby europejską gospodarkę, trzecią co do wielkości na świecie, na drogę osiągnięcia celu już w 2030 roku. Chiny i Stany Zjednoczone, czyli dwaj najwięksi emitenci na świecie, zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto, którą świat musi osiągnąć do 2050 r., aby uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych.
Unia Europejska jako pierwsza przeprowadziła zmiany ustawodawcze, by w ciągu najbliższej dekady dokonać bardziej ekologicznych przemian gospodarczych. Zmiany mają zostać przeprowadzone już w najbliższych miesiącach, a nie latach.
Jednym z istotnych elementów „Fit for 55” będzie obszar efektywności energetycznej i to w tym obszarze zostaną przedstawione 2 projekty legislacyjne czyli nowelizacja dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz nowelizacja dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jak zapowiedział portal euractiv.pl, proponowane zmiany mają służyć innowacjom, przyspieszyć wzrost gospodarczy, uniezależnić państwa UE od importu energii elektrycznej, zwalczyć ubóstwo energetyczne, a co najważniejsze, poprawić jakość powietrza. Zmiany dyrektyw położą nacisk na oszczędność energii finalnej i zwiększą znaczenie sektora publicznego w tym zakresie.
Pakiet jest punktem wyjścia dla rządów państw członkowskich dlatego spory w tej kwestii wydają się nieuniknione, ponieważ w wielu przypadkach kraje członkowskie mają różne zainteresowania i punkty wyjścia.
Na dokonanie zmian w krajowych gospodarkach zostały przeznaczone oddzielne środki finansowe. Aby państwa mogły z nich skorzystać, muszą one przeznaczyć niemniej niż 37 proc. zasobów z Instrumentu Odbudowy na inwestycje związane ze zmianą klimatu i środowiskiem naturalnym.
Nowy cel klimatyczny i pakiet „Fit for 55” są kluczowymi elementami strategii zielonego wzrostu bloku – Europejskiego Zielonego Ładu. Dokument ten określa szczegółową wizję uczynienia z Europy do 2050 r. pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu, ochrony różnorodności biologicznej, ustanowienia gospodarki o obiegu zamkniętym i eliminacji zanieczyszczeń, przy zwiększeniu konkurencyjności przemysłu europejskiego i równoczesnym zapewnieniu sprawiedliwej transformacji dla dotkniętych regionów i pracowników. Wraz z ogłoszeniem Europejskiego Zielonego Ładu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zobowiązała się do przedstawienia kompleksowego, odpowiedzialnego planu zwiększenia unijnego celu redukcji emisji do 2030 roku.
„Każdy ma cel. Ale przełożenie go na politykę, która prowadzi do rzeczywistej redukcji emisji, to najtrudniejsza część” – powiedział Jos Delbeke, były decydent, który opracował niektóre z flagowych polityk klimatycznych UE.