Reklama

Klimat

Europejskie banki rozwoju do 2030 r. przestaną finansować paliwa kopalne

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Grupa europejskich instytucji finansowania rozwoju (DFI) zarządzających 50 miliardami dolarów oświadczyła w czwartek, że planuje zaprzestać pożyczania pieniędzy na projekty związane z paliwami kopalnymi do końca dekady. 

Stowarzyszenie Europejskich Instytucji Finansujących Rozwój (EDFI), którego 15 członków będących własnością rządów inwestuje na rynkach wschodzących i przygranicznych, również oświadczyło, że dostosuje wszystkie nowe pożyczki do porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu do 2022 r.

Zapewniły również, że wszystkie portfele inwestycyjne osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto najpóźniej do 2050 r.

"Jako organizacje finansowane przez podatników jesteśmy zobowiązani do promowania zielonego wzrostu, adaptacji do zmian klimatu i  rozwiązań opartych na przyrodzie, dostępu do zielonej energii i sprawiedliwej transformacji do gospodarki niskoemisyjnej" - powiedział Reuterowi dyrektor naczelny EDFI, Søren Peter Andreasen.

Instytucje finansowania rozwoju odnoszą się do wspieranych przez państwo pożyczkodawców, takich jak Grupa CDC w Wielkiej Brytanii, Norfund w Norwegii i Proparco we Francji, którzy zapewniają finansowanie w obszarach takich jak infrastruktura i opieka zdrowotna, aby pomóc pobudzić rozwój gospodarczy, często w krajach o niskich i średnich dochodach.

Omówienie strategii

Posunięcie to ma miejsce na tydzień przed spotkaniem 450 DFI na świecie po raz pierwszy na dużej konferencji we Francji, aby omówić przyspieszenie ich wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi oraz szerszego pobudzenia zrównoważonego rozwoju.

Kluczowym czynnikiem będzie to, jak otwartymi pożyczkodawcami w uzależnionej od węgla Azji będą zaostrzanie polityki.

Spotkanie jest postrzegane jako kluczowy test zobowiązań krajów do wypełnienia warunków porozumienia paryskiego przed kolejną rundą globalnych rozmów klimatycznych COP26, która odbędzie się w Szkocji w 2021 roku.

Grupa EDFI oświadczyła, że ​​natychmiast zaprzestanie finansowania nowych projektów dotyczących węgla lub ropy i będzie finansować inne inwestycje w paliwa kopalne, takie jak wytwarzanie energii z gazu, o ile będą one zgodne z Paryżem, zanim zostaną wyłączone do 2030 r.

Grupa powiedziała, że ​​zobowiązanie obejmuje inwestycje bezpośrednie, inwestycje pośrednie dokonywane za pośrednictwem innych funduszy i poprzez dedykowane pożyczki.

EDFI stwierdziło, że ​​aby osiągnąć cele ONZ w zakresie klimatu i zrównoważonego rozwoju, konieczne będzie "znaczące i postępowe" dostosowanie przepływów kapitału prywatnego do krajów rozwijających się.

"W okresie poprzedzającym COP 26 i ponieważ kraje na całym świecie dążą do trwałej odbudowy po pandemii Covid-19, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby europejskie DFI dały wspólny przykład inwestorom na rynkach rozwijających się" - dodaje EDFI.

W przyszłorocznym spotkaniu COP26 potencjalnie nie weźmie udziału największa gospodarka świata po tym, jak Stany Zjednoczone wyszły z paktu w środę, chociaż jeśli Demokrata Joe Biden obejmie prezydencję USA, zapowiedział, że Stany Zjednoczone ponownie dołączą do porozumienia.

Reklama

Komentarze

    Reklama