Reklama

Klimat

Europa coraz boleśniej odczuwa zmieniający się klimat. „Fala pożarów, tysiące spalonych hektarów”

Autor. Forest Service Northern Region / Flickr

Tysiące strażaków walczy z pożarami, do których przyczyniły się bardzo wysokie temperatury - podaje Reuters. W,e Francji ewakuowano tysiące turystów, a sytuacja jest trudna także w Portugalii oraz Hiszpanii.

Reklama

Wzrost temperatury powyżej 45 stopni Celsjusza doprowadził do pożarów, które nie tylko zakłóciły ruch turystyczny, ale przede wszystkim stworzyły poważne zagrożenie dla wielu miejscowości.

Reklama

W portugalskiej Leirii, gdzie do tej pory spłonęło ponad 3000 hektarów, władze zablokowały główne autostrady i boczne ulice, ponieważ silne wiatry utrudniały strażakom walkę z płomieniami. Najważniejsza autostrada Portugalii, łącząca Lizbonę z Porto, również została zamknięta z powodu pożaru.

Czytaj też

Reuters podaje również, że w regionie Algarve wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się na luksusowy kurort Quinta do Lago. Płomienie zbliżyły się do willi, na nagraniach widać również płonące palmy i fragmenty pól golfowych.

Reklama

Bardzo trudna sytuacja jest również we Francji oraz Hiszpanii, gdzie spłonęło ponad 4000 hektarów.

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegła we wtorek, że fala upałów rozprzestrzenia się na coraz większą część Europy. Reuters zauważa, że raport ONZ z lutego 2022 r. wskazuje, iż biorąc pod uwagę spowodowane przez człowieka susze, należy oczekiwać wzrostu liczby ekstremalnych pożarów o 30% w ciągu najbliższych 28 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama