Reklama

Klimat

Equinor szykuje ekspansje produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Norweska firma naftowo-gazowa Equinor poinformowała we wtorek, że podniosła swój cel produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 gigawata (GW), po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasiego Kwartenga w Oslo.

Equinor poinformował, że planuje dodać 1,2 GW niskoemisyjnej zdolności produkcyjnej wodoru, głównie w celu zaopatrywania Keadby Hydrogen, pierwszej na świecie dużej elektrowni w 100% zasilanej wodorem, którą rozwija wspólnie z brytyjską SSE - podaje Reuters.

Dodał, że w oczekiwaniu na wsparcie rządu brytyjskiego zakład może rozpocząć działalność przed końcem dekady. 

Anders Opedal, dyrektor naczelny Equinor, który wziął udział w spotkaniu z Kwartengiem i norweską minister ropy i energii Tiną Bru, powiedział, że jego projekty pomogą Wielkiej Brytanii osiągnąć jej cele klimatyczne.

„Nasze niskoemisyjne projekty w Wielkiej Brytanii opierają się na naszym własnym doświadczeniu przemysłowym i będą odgrywać ważną rolę w ustanowieniu wiodącej pozycji przemysłowych centrów Wielkiej Brytanii” – powiedział Opedal w oświadczeniu.

Reklama
Reklama

Wielka Brytania ma na celu osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. i 5 GW mocy czystego wodoru do 2030 r. przez co zapewnia wsparcie finansowe wielu projektom dekarbonizacji. 

Equinor planuje już budowę elektrowni o mocy 0,6 GW w północno-wschodniej Anglii, która będzie produkować tak zwany „niebieski” wodór z gazu ziemnego, jednocześnie wychwytując związane z tym emisje dwutlenku węgla (CO2).

Jest również zaangażowana w projekt rozbudowy infrastruktury transportu i magazynowania CO2 w regionie.

Czysty wodór, wytwarzany z wody przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej lub z gazu ziemnego w połączeniu z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS), jest uważany za niezbędny do dekarbonizacji branż, takich jak przemysł stalowy i chemiczny.

Obecnie większość wodoru wytwarzana jest z gazu ziemnego, a związane z tym emisje CO2 są uwalniane do atmosfery.

Reklama

Komentarze

    Reklama