Klimat
Energetyczne podsumowanie dnia - 12 września 2018 r.
Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!
Rosną ceny ropy. Powodem huragan Florence i sytuacja w Iranie
Ropa naftowa w USA drożeje w środę o ponad 1 procent. Notowania surowca mają silne wsparcie, bo spadają jego zapasy. Na dodatek maleje też produkcja amerykańskiej ropy. Nieubłaganie zbliża się huragan Florence, a Iran gromadzi zapasy ropy na supertankowcach - informują maklerzy.
Samorządy wzięły miliony, a czystego powietrza nie ma
Blisko 100 mln zł z tytułu opłaty miejscowej zainkasowały w latach 2014 - 2016 gminy, w których poziom zanieczyszczeń powietrza przekraczał dopuszczalne normy. Są to środki, które im się nie należały - poinformował wczoraj Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
Minister energetyki Litwy: Polska silnie działa na rzecz naszej niepodległości
W specjalnym odcinku Krzesła Energetycznego nadawanego z Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój z ministrem energetyki Litwy Žygimantasem Vaičiūnasem rozmawiał red. Maciej Zaniewicz.
Nowy kurator sektora węglowego Ukrainy – Witalij Kropaczow [ANALIZA]
Na Ukrainie po Majdanie pojawił się nowy baron węglowy – Witalij Kropaczow. Udało mu się nawet nieznacząco uderzyć w interesy DTEK Rinata Achmetowa. Ekspansja Kropaczowa była możliwa ze względu na wsparcie władz oraz gotowość do odsprzedaży swych aktywów ze strony otoczenia tzw. rodziny Janukowycza. Jakie są tego konsekwencje dla sytuacji w sektorze i szerszych procesów nad Dnieprem?
Eksperci: nowe regulacje antysmogowe zwiększą ubóstwo energetyczne Polaków
Bez skutecznej polityki państwa i samorządów, wspierającej grupę ubogich energetycznie, wdrażanie przyjętych regulacji antysmogowych powiększy sferę ubóstwa energetycznego w Polsce – wynika z raportu autorstwa ekspertów Pracowni Badań Społecznych SGGW.
Z początkiem września weszła w życie nowelizacja ustawy w zakresie terminalu regazyfikacyjnego LNG w Świnoujsciu. Zmiany, które wprowadza ten dokument są konieczne do zapewnienia realnych możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Jednakże, nowelizacja jest jedynie narzędziem - zrealizowanie ambitnych zamiarów w zakresie poszerzenia palety dostawców błękitnego paliwa wymaga jeszcze inwestycji oraz działań dyplomatycznych.
ME: prace nad normami dla paliw stałych wciąż trwają
Resort energii wprowadza pakiet rozwiązań, które eliminują najgorszej jakości paliwa, co będzie skutkowało poprawę jakości powietrza. Prace nad ostatecznym kształtem przepisów wciąż trwają - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Energii.
Łąki pomogą w walce ze smogiem
Łąki kwietne mogą zmienić oblicze polskich miast - twierdzą przedstawiciele Fundacji Łąka, którzy rozwijają ideę tworzenia wysp z roślinnością łąkową w całej Polsce. Do programu przystępują kolejne samorządy (m.in. Kraków, Gorzów, Słupsk, Gdańsk), a mieszkańcy zaczynają głosować za zamianą trawników na łąki w ramach budżetów obywatelskich.
Sieradz chce pozyskiwać do 80% energii cieplnej z OZE
W ciągu kilku lat władze Sieradza chcą pozyskiwać od 50 do 80 proc. energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii, ograniczając tym samym udział węgla – zapowiedział prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Dodał, że udział geotermii mógłby wynieść nawet 20 proc.