Klimat
Japonia i Korea sprzeciwiają się unijnym regulacjom klimatycznym
Agencja Reuters donosi, że Japonia, Korea Południowa oraz flota międzynarodowych grup żeglugowych protestują przeciw nowej polityce Brukseli polegającej na dodaniu emisji gazów cieplarnianych z sektora morskiego do europejskiego rynku emisji CO2.
Dlatego, że Unia Europejska zmierza w kierunku celu zerowej emisji netto do 2050 r., Komisja Europejska chce rozszerzyć rynek emisji dwutlenku węgla na żeglugę. Obecnie polityka ta wymaga pozwoleń na zanieczyszczenie w celu pokrycia emisji tylko ze strony segmentów obejmujących energetykę, przemysł i lotnictwo cywilne obsługujące loty europejskie.
Złożona propozycja już spotkała się ze sprzeciwem. „Zastosowanie EU-ETS do żeglugi międzynarodowej będzie miało negatywny wpływ zarówno na integralność środowiskową, jak i zrównoważony rozwój światowego transportu morskiego i handlu” – powiedział rząd Korei Południowej w odpowiedzi na unijne konsultacje.
„Rozszerzenie EU-ETS na żeglugę międzynarodową nie jest właściwym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy zakres zostałby ograniczony tylko do żeglugi wewnątrzunijnej, czy nie” – stwierdził rząd Japonii w oficjalnych dokumentach przekazanych Komisji Europejskiej.
Obydwa azjatyckie państwa ostrzegły, że dodanie transportu lądowego do europejskiego rynku handlu emisjami może spowodować wzrost napięć handlowych i wywołać dodatkowe emisje, skłaniając statki do wybierania dłuższych tras w celu uniknięcia postojów w Europie.
Analitycy Reutera wskazują, że żegluga odpowiada za 2.1% globalnej emisji CO2, a udział ten ma wzrosnąć, jeśli nie będzie kontrolowany, zagrażając wysiłkom na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.
Tymczasem Międzynarodowa Organizacja Morska opracowuje globalne rozwiązania w celu osiągnięcia zobowiązań do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z transportu morskiego o 50% do 2050 r. Przedstawiciele organizacji mówią, że plan UE podważa te wysiłki. Krytycy twierdzą, że środki MOM nie są wystarczająco ambitne i potrzebne są dodatkowe środki.
„Nie widzę w najbliższym czasie wiążących rozwiązań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych na poziomie MOM” – powiedziała Jutta Paulus, deputowana niemieckich „Zielonych” w Parlamencie Europejskim. We wrześniu unijny organ prawodawczy przyjął propozycję poseł Paulus dotyczącą dodania żeglugi do unijnego rynku emisyjnych uprawnień ostatecznie w 2022 roku.
Stowarzyszenia branżowe BIMCO (ang. Baltic and International Maritime Council – Bałtycka i Międzynarodowa Rada Żeglugowa) i Światowa Rada Żeglugi również stwierdziły, że jest za wcześnie, aby dodać shipping do rynku emisji CO2, powołując się na brak komercyjnie opłacalnych technologii ograniczania emisji.
Piotr Gładysz