Klimat
Chiny mogą zaoszczędzić 1,6 bln dolarów na rezygnacji z węgla
Z opublikowanych dzisiaj badań wynika, że realizacja planów Chin w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej, wymagać będzie zmniejszenia emisji sektora energetycznego o ponad połowę - podaje Reuters.
Osiągnięcie takiego poziomu redukcji oznacza dla Pekinu konieczność zamknięcia, zmodernizowania lub umieszczenia w rezerwie aż 364 GW mocy w energetyce węglowej. I to wszystko w perspektywie roku 2030.
Autorzy opracowania, TransitionZero, twierdzą, że zielona transformacja pozwoliłaby Chinom na „wygenerowanie” oszczędności wynoszących zawrotne 1,6 bln dolarów. Zdaniem ekspertów Państwo Środka powinno natychmiast wstrzymać wydawanie jakichkolwiek nowych zezwoleń na budowę nowych mocy węglowych - o ile traktuje poważnie swoje zapowiedzi dot. wspomnianej już neutralności.
Chińskie władze są jednak innego zdania i niedawno zapowiedziały, że w ramach nowego planu pięcioletniego (2021-2025) nadal będą wspierać rozwój „czystego i wydajnego wykorzystywania węgla”.
Według badań opublikowanych w zeszłym tygodniu m.in. przez Global Energy Monitor, niedawny „boom„ na budowę elektrowni węglowych w Chinach rekompensuje cięcia poczynione w pozostałej części świata.
W ubiegłym roku Chiny oddały do użytku 38,4 GW nowych mocy węglowych. To więcej niż niż 37,8 GW, które zostały wycofane z eksploatacji na całym świecie. Według raportu TransitionZero w zeszłym roku Państwo Środka odpowiadało za uruchomienie 76% nowych elektrowni węglowych, w porównaniu z 64% w 2019 r.