Reklama

Klimat

Chiny kupiły rekordową ilość amerykańskiego biopaliwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Chiny kupiły „około 200 milionów galonów” (756 mln litrów) etanolu w USA w pierwszej połowie 2021 r., czyli równowartość dotychczasowego rekordowego rocznego importu - powiedział Ray Young, dyrektor finansowy Archer Daniels Midland Co. 

Przyspieszony import jest jednym z kilku pozytywnych sygnałów dla sektora etanolu, który został mocno dotknięty przez lata nadwyżki podaży, a ostatnio gwałtowny spadek popytu, gdy pandemia koronawirusa zmniejszyła zużycie paliwa.

Import 200 milionów galonów przyćmiłby poprzedni roczny rekord Chin wynoszący 198,1 miliona galonów w 2016 roku - wynika z danych handlowych US Census Bureau.

"Chiny faktycznie kupują amerykański etanol. To jest coś, czego nie robili przez ostatnie kilka lat" - powiedział Young w rozmowie z analitykami o zarobkach.

"Widzimy, szczególnie w obszarze etanolu, oznaki ożywienia w 2021 r." - powiedział po tym, jak firma poinformowała o wyższym niż oczekiwano zysku za czwarty kwartał.

Chiny nie były tradycyjnie dużym importerem etanolu, ale ograniczenie dostaw krajowej kukurydzy używanej do produkcji biopaliwa w połączeniu z szerokim rozrzutem w stosunku do cen w USA pobudziło zapotrzebowanie na import.

"Krajowe ceny kukurydzy stale rosną, a ceny etanolu na krajowym rynku pozostają wysokie" - przekazało Reutersowi chińskie źródło, dodając, że w tym miesiącu przybyło kilka ładunków.

Chińskie zapotrzebowanie na etanol również wzrosło, ponieważ można go stosować jako alkohol w środkach dezynfekujących, których spożycie gwałtownie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa.

"Luka w dostawach jest dość duża również z powodu epidemii i można ją uzupełnić jedynie importem" - podało źródło.

Chiny produkują głównie etanol z kukurydzy i jest on używany do produkcji alkoholi, alkoholu dezynfekującego i etanolu paliwowego.

Ceny kukurydzy w Chinach wzrosły o ponad 30% w 2020 roku i osiągnęły kolejny rekord w tym roku. ADM nie ujawnił, czy był wśród dostawców z Chin.

Reklama

Reklama

Valero Energy Corp jest jedną z firm, które sprzedały ładunki etanolu do Chin - podały dwa źródła z rynku amerykańskiego. 

Według chińskiego źródła Sinopec i COFCO były jednymi z nabywców ładunków etanolu z USA.

Pekin zawiesił ogólnokrajowe wprowadzenie etanolu do dostaw benzyny w 2020 r. po gwałtownym spadku zapasów kukurydzy.

Jednak 31 grudnia chiński regulator energetyki wezwał firmy naftowe i gazowe do przywrócenia dostaw benzyny z domieszką etanolu po doniesieniach, że firmy zmniejszyły sprzedaż w niektórych częściach kraju.

Reklama

Komentarze

    Reklama