Reklama

Klimat

Chiny chcą do 2060 r. ograniczyć zużycie paliw kopalnych do mniej niż 20 proc.

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Chiny zamierzają ograniczyć zużycie paliw kopalnych do mniej niż 20 proc. do 2060 r. - wynika z planu mającego na celu osiągnięcie neutralności węglowej, opublikowany w niedzielę przez oficjalną chińską agencję prasową Xinhua.

Dokument opublikowano na tydzień przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji klimatycznej COP26 w Szkocji. Wyrażono w nim zamiar przywódcy ChRL Xi Jinpinga, by rozpocząć redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery do 2030 r. i osiągnąć neutralność węglową 30 lat później.

Ponadto w ramach wyznaczonych celów do 2030 r. paliwa niekopalne mają zapewniać ok. 25 proc. całkowitego zużycia energii w kraju.

Do 2030 r. poziom emisji CO2 na jednostkę PKB powinien zostać zredukowany o ponad 65 proc. w porównaniu ze wskaźnikami z 2005 r., a moc wytwarzana przez elektrownie wiatrowe i słoneczne powinna przekroczyć 1,2 mld kilowatów.

W kwietniu Xi powiedział, że władze państwa będą "ściśle kontrolowały projekty elektrowni węglowych i stopniowo zmniejszały zużycie węgla", który odpowiada w Chinach za 60 proc. produkcji energii elektrycznej - przypomina AFP.

Podczas wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ przywódca ChRL zobowiązał się także do zaprzestania budowy elektrowni węglowych poza granicami kraju.

Jednocześnie z powodu w obliczu niedoborów energii elektrycznej wywołanych przez gwałtowny wzrost cen węgla, od którego kraj jest w dużym stopniu uzależniony przy zasilaniu swoich elektrowni, Chiny zwiększają produkcję węgla o 6 proc. - zwraca uwagę AFP. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform na początku tygodnia poinformowała, że od września 153 kopalnie otrzymały zezwolenie na zwiększenie mocy produkcyjnych o 220 mln ton rocznie.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Agresywny, arogancki karierowicz

    Baju, baju. Informacja nic. To przypomina niektórym dobrze znane plany tworu określanego kiedyś jako CCCP.

Reklama