Reklama

Klimat

Brazylia podała datę osiągnięcia neutralności klimatycznej

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Brazylia ogłosiła, że będzie dążyć do neutralności węglowej do 2060 r., Wywołując gniew wśród aktywistów, którzy twierdzą, że obietnica jest bez znaczenia i celowe odwrócenie uwagi od zniszczenia lasów deszczowych Amazonii przez prezydenta Jaira Bolsonaro.

Brazylia ujawniła „orientacyjny” cel w zaktualizowanym planie przedłożonym ONZ w środę, ale nie zwiększyła celów redukcji emisji w nadchodzącej dekadzie. Cele ograniczenia emisji o 37% do 2025 r. I 43% do 2030 r. W porównaniu do poziomów z 2005 r. pozostają niezmienione. Brazylia jest piątym co do wielkości emitentem na świecie, a wylesienie jest największym źródłem emisji - podaje Climate Action Tracker. 

„Brazylia ogłasza niewystarczający i niemoralny cel klimatyczny” - podało w oświadczeniu sieć organizacji pozarządowych Climate Observatory . „Cel 2030 zabrałby nas do świata cieplejszego o 3 ° C, gdyby wszystkie kraje miały takie same ambicje” - dodają.

Podczas gdy inni główni emitenci, tacy jak Japonia i Korea Południowa, zwiększyli swoje ambicje klimatyczne w ostatnich miesiącach, przyjmując cele zerowe netto do 2050 r., Brazylii nie udało się przyspieszyć, opóźniając działania do 2060 r. I nie ustanawiając ambitnych celów pośrednich, stwierdziło Obserwatorium Klimatu. „Świat się zmienił, ale cele Brazylii nie” - dodało.

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama