Reklama

Klimat

Białystok promuje ekologiczne parki kieszonkowe

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przetarg na budowę pierwszego w Białymstoku tzw. parku kieszonkowego - ogłosiły władze miasta. Będzie to kolejne, obok m.in. kwietnych łąk, pól słoneczników, zielonych przystanków czy sadu edukacyjnego, ekologiczne działanie w mieście.

Władze miasta podkreślały już na początku roku, że z rozmów z mieszkańcami wynika, iż chcą oni więcej zieleni w mieście.

Najnowszym pomysłem, który znalazł się w planach miasta na ten rok, jest powstanie tzw. parku kieszonkowego. Parki takie tworzone są na niedużych powierzchniach na osiedlach, a dzięki nim mieszkańcy zyskują przytulne miejsce do wytchnienia.

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę takiego parku, oferty można składać do 8 stycznia 2020 roku - wynika z ogłoszenia przetargowego opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Park miałby powstać do końca sierpnia w śródmieściu, przy ul. Parkowej 23. Będzie to pierwszy park kieszonkowy w mieście - poinformowała w piątek PAP Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Mówiła, że w planach były trzy parki, ale ze względu na "poważnie okrojony przyszłoroczny budżet" Białegostoku, powstanie tylko jeden.

W parku znajdą się kwitnące krzewy liściaste, rabaty bylinowe, trawy ozdobne, ale także mała architektura: ławki, siedziska i kosze na śmieci. Miasto, zanim ogłosiło przetarg, przedstawiło swoje propozycje na zagospodarowanie terenu mieszkańcom i zawarło ich uwagi.

W tym roku w mieście powstały też - łącznie na ok. 5 ha w tzw. pasach drogowych i na zieleńcach na gminnych działkach - łąki kwietne i pola słoneczników. Pełnią one rolę ozdobną i ekologiczną, ale stały się także miejscem przyjaznym dla ptaków. Spotkały się też z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy na polach słoneczników chętnie robili sobie zdjęcia.

Przy jednym z pól słonecznikowych i łące kwietnej powstała pierwsza miejska pasieka. Znajduje się w niej pięć uli, w których mieszka łącznie ok. 35 tys. pszczół. W pobliżu posadzono też drzewka owocowe, co ma zapewnić pszczołom pokarm. Miód pozyskany z tej pasieki miasto chce przeznaczyć na cele promocyjne.

Wśród innych zielonych projektów miasta jest też m.in. sad edukacyjny w parku Antoniuk, gdzie posadzono drzewka owocowe starych, tradycyjnych odmian, ustawiono też ławki. Nie zabrakło również elementów edukacyjnych na tablicach, gdzie zostały opisane poszczególne gatunki drzewek. W centrum miasta zbudowano też trzy zielone przystanki, które na swoich dachach i wokół mają nasadzenia, dzięki czemu mają dawać cień czekającym na autobus, a także chłonąć spaliny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama