Reklama

Klimat

Bezemisyjna przyszłość a finansowanie projektów. W tle zielony zwrot PKN Orlen

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

- Na projekty bezemisyjne, OZE, biogaz, efektywność energetyczną, chcemy w ciągu 10 lat wydać 25 miliardów złotych - mówił podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Michał Perlik, dyrektor finansowy w PKN Orlen.

Podczas panelu "Polski przemysł na drodze do neutralności emisyjnej", w którym brali udział również: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Gustaw Szarek (McKinsey&Company) oraz Maciej Tarnawski (Santander Bank Polska), omawiano wyzwania związane z celami klimatycznymi oraz jak wdrażanie nowych rozwiązać zmienia przedsiębiorstwa i instytucje.

Michał Perlik zwrócił uwagę, że brak realnej "zielonej" strategii może być katastrofalna w skutkach pod kątem finansowania ze strony banków i instytucji. "Już w tej chwili widać, że dla pewnych rodzajów projektów nie ma finansowania, albo jest ono bardzo ograniczone. Ten proces będzie postępował. Jeżeli nie będziemy się zmieniać, jeżeli nie będziemy się transformować, w pewnym momencie dojdziemy do ściany" – mówił Perlik.

Zarząd Orlenu przedstawił w środę aspiracje spółki w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku.

"Na projekty bezemisyjne, OZE, biogaz, efektywność energetyczną, chcemy w ciągu 10 lat wydać 25 miliardów złotych" – dodał przedstawiciel Orlenu.

W podobnym tonie wypowiedział się Maciej Tarnawski z Santander Bank Polska. "To nie jest tak, że firm mówi "my sobie zrobimy coś zielonego teraz i dajcie nam pieniądze". Inwestorzy, banki, oczekują czegoś więcej – strategii, koncepcji. Tylko takie firmy będą miały szanse na uzyskanie finansowania" – zaznaczył.

"Azjatyckie instytucje finansowe mają odrębną osobę w zarządzie ds. ESG (odpowiedzialnego za kwestie środowisko, społeczne – przyp.red.), i to ona najpierw kontaktuje się z potencjalnym pożyczkobiorcą" – mówił Gustaw Szarek z McKinsey&Company.

Orlen idzie w zielone

Zarząd Orlenu przedstawił w środę aspiracje spółki w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku.

Orlen chce zredukować emisję dwutlenku węgla ze swoich aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20%, a w energetyce o 33% CO2 na MWh wyprodukowanej energii elektrycznej.

Spółka szacuje, że wydatki inwestycyjne na projekty ograniczające emisje, w tym m.in. nakłady na projekty z zakresu efektywności energetycznej, inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła energii na lądzie, a także portfel inwestycji biopaliwowych, wyniosą ponad 25 mld PLN do 2030 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama