Reklama

Klimat

Bank Światowy wsparł megaprojekt węglowy. Będzie emitować tyle, co Hiszpania

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prywatny oddział pożyczkowy Banku Światowego pośrednio wspiera jeden z największych nowych kompleksów węglowych na świecie, pomimo deklaracji o „zielonej polityce”.

We wrześniu Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) opublikowała swoje "zielone podejście do kapitału" (GEA), w którym wskazała, że: "IFC nie dokonuje już inwestycji kapitałowych w instytucjach finansowych, które nie mają planu wycofywania inwestycji w działalność związaną z węglem".

Jednak klient, z którym zdecydował się współpracować 2019 roku, Hana Indonesia, zatwierdził finansowanie projektu dla elektrowni węglowej Java o mocy 2000 MW w Banten w Indonezji.

Źródło przekazało portalowi Climate Home, że urzędnicy IFC twierdzili, że nie są świadomi zaangażowania Hana Indonesia w megaprojekt węglowy.

Reklama

Reklama

"Prowadzimy rozmowy z PT Bank KEB Hana Indonesia, aby lepiej zrozumieć jego ostatnią działalność pożyczkową" - powiedział rzecznik IFC.

Java 9 i 10 będą emitować rocznie 10 milionów ton dwutlenku węgla, co odpowiada rocznej emisji Tajlandii lub Hiszpanii, jak wynika z raportu organizacji analizującej zrównoważone finanse – Recourse.

Indonezja jest jednym z zaledwie pięciu krajów na świecie, które w 2020 roku rozpoczną budowę nowych elektrowni węglowych. Wśród tych państw znajdują się również Niemcy, które uruchomiły niedawno elektrownię Datteln 4.

GEA został wypracowany właśnie po to, aby zachęcić klientów kapitałowych w takich krajach do odejścia od węgla, mając na celu zmniejszenie ich zaangażowania w węgiel o 50% do 2025 r. I do zera do 2030 r.

"Takie podejście pozwoli IFC kontynuować współpracę z bankami finansującymi węgiel, ale z przejrzystymi ramami i malejącymi limitami zgodnie z porozumieniem paryskim i różnymi scenariuszami klimatycznymi" - powiedział rzecznik IFC.

Polityka została wprowadzona dwa lata po tym, jak IFC ogłosiła, że ​​będzie aktywnie poszukiwać klientów zobowiązanych do wycofania się z węgla.

"Jeśli IFC nadal finansuje naprawdę rażący węgiel, taki jak Java 9 i 10, jest to ogromne rozczarowanie i, szczerze mówiąc, zdrada całego GEA" - powiedziała Climate Home współdyrektor Recourse, Kate Geary. 

"GEA zostanie zrewidowana w 2021 r. I musimy zamknąć tę lukę - żaden nowy węgiel nie musi być warunkiem umowy IFC na współpracę z bankiem w ramach GEA" -dodała.

Reklama

Komentarze

    Reklama