Reklama

Klimat

Bank Światowy wpompował 12 mld w paliwa kopalne. A miał dbać o klimat

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, wezwał banki rozwoju do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi - informuje agencja Reutera. Apel jest związany z raportem, który wykazał, że w latach 2014 - 2018 Bank Światowy zainwestował 12 miliardów dolarów właśnie w ten sektor.

Presja na branżę finansową to strategia stosowana od dłuższego czasu przez szeroko rozumianych "obrońców klimatu". Często bywa skuteczna, ale nierzadko napotyka także na swojej drodze przeciwności - związane głównie ze specyficznym sposobem funkcjonowania tego typu instytucji. 

Antonio Guterres wezwał ministrów finansów oraz "decydentów" sektora gospodarczego do zapewnienia warunków, w których banki rozwoju będą mogły zaprzestać finansowania paliw kopalnych oraz skoncentrować się na wsparciu odnawialnych źródeł energii. 

"Potrzebujemy szybkości, skali i zdecydowanego przywództwa" - mówił.

Apele Sekretarza Generalnego ONZ związane są z opublikowanym w poniedziałek raportem niemieckiej grupy lobbystów ekologicznych Urgewald. Wynika z niego, że w latach 2014 - 2018 Bank Światowy zainwestował ponad 12 mld dolarów w paliwa kopalne. Lwia część tej kwoty, bo aż 10,5 mld, stanowiła bezpośrednie finansowanie nowych projektów. Warto zauważyć, że wsparcie nie ustało po przyjęciu tzw. porozumienia paryskiego.

Zdaniem przedstawicieli BŚ raport przedstawia „zniekształcony i bezpodstawny pogląd”. Podkreślają oni, że tylko w latach 2015 - 2019 przeznaczono prawie 9,4 miliarda dolarów na finansowanie przedsięwzięć związanych z energią odnawialną oraz efektywnością energetyczną w krajach rozwijających się.

Reklama

Komentarze

    Reklama