Reklama

Analizy i komentarze

Twoje włosy emitują mnóstwo gazów cieplarnianych. Ale jest na to sposób [KOMENTARZ]

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Ściętych włosów nie trzeba wyrzucać – można je użyć ponownie, mają wiele pożytecznych zastosowań. W Europie, Ameryce Północnej i niektórych krajach Azji robi się to na coraz większą skalę.

Reklama

Ludzie generują oszałamiającą ilość odpadów z włosów - salony w USA i Kanadzie wyrzucają około 31,5 tony dziennie. W Europie jest nieco lepiej, bo wydalamy "tylko" 4,5 tony dziennie. Prawie wszystkie te odpady trafiają na wysypiska i do spalarni, gdzie mogą uwalniać szkodliwe gazy cieplarniane, głównie metan, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Reklama

Sposobem na uniknięcie tych emisji jest recykling ściętych włosów. Nie jest to nawet specjalnie trudne, gdyż ludzkie włosy posiadają wiele użytecznych właściwości. Z ściętych włosów można robić maty do wchłaniania np. tłustych plam czy nawet ropy naftowej.

Kalifornijski non-profit Matter of Trust (MoT) wykorzystuje maszyny do filcowania włosów wcześniej przekazanych przez salony fryzjerskie z 17 krajów. Struktura włosów idealnie nadaje się do wchłaniania oleistych substancji dlatego, że składają się w 95 proc. z keratyny – białka, które ułatwia ten proces.

Reklama

"Ponadto włosy mają dużą powierzchnię" - mówi National Geographic Megan Murray, naukowiec zajmujący się środowiskiem na University of Technology Sydney w Australii. W badaniu przeprowadzonym w 2018 r. Murray odkryła, że bufory wykonane z przetworzonych ludzkich włosów mogą adsorbować na swojej powierzchni 0,84 grama ropy naftowej na każdy gram włosia - znacznie więcej niż polipropylen, rodzaj plastiku, który jest zwykle używany do neutralizowania naftowych zanieczyszczeń.

Powłoki MoT były m.in. wykorzystywane przy usuwaniu zanieczyszczeń z ropy naftowej przy katastrofie Deepwater Horizon z 2010 r. Siły Powietrzne amerykańskiej armii wykorzystują maty z włosia do oczyszczania wody zanieczyszczonej paliwami płynnymi i pianą po treningach przeciwpożarowych. Maty z włosia mogą mieć być wykorzystywane w bardziej przyziemnych okolicznościach – jako bufory umieszczane wokół kanalizacji, aby zapobiec zanieczyszczaniu wód burzowych przez olej silnikowy a także biodegradowalne „łapacze" tłuszczu do wchłaniania oleju kuchennego.

Czytaj też

To nie wszystko – włosy są naturalnym nawozem, gdyż zawierają azot. Ten gaz ma kluczowe znaczenie dla rozwoju roślin, a każde pasmo włosów składa się z około 16 proc. tego niezbędnego składnika odżywczego. Dla porównania, naturalny krowi nawóz zawiera zazwyczaj od 0,6 do 3 procent azotu.

Włosy uwalniają również składniki odżywcze wolniej, niż taka sama ilość komercyjnego nawozu, co jest ważne dla zapobiegania wypłukiwaniu nadmiaru azotu do cieków wodnych. Seria eksperymentów przeprowadzonych na początku XXI wieku wykazała, że nieprzekompostowana sierść była przydatna do uprawy bazylii, szałwii, mięty, sałaty, nagietek, naparstnicy i innych roślin ozdobnych.

#TWITTER[ id: p7BVnX ]

Europa nie zostaje w tyle

W Europie również nie brakuje chętnych do recyklingu włosów. Belgijska organizacja pozarządowa Dung Dung wykorzystuje ścinki ludzkich włosów do pochłaniania zanieczyszczeń środowiska w wodzie. NGO opracowuje programy odzyskiwania odpadów wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym.

W ramach tego projektu ścinki włosów są zbierane od fryzjerów w całym kraju. Włosy są następnie wprowadzane do maszyny, która zamienia je w zmatowione kwadraty – na podobnej zasadzie jak MoT w USA. Są wykorzystywane do takich samych celów jak wyżej opisane.

Wielka Brytania również nie próżnuje. Począwszy od połowy 2020 r. 550 salonów w Wielkiej Brytanii i Irlandii przystąpiło do Green Salon Collective (GSC), inicjatywy, która zmniejsza ilość odpadów w salonach poprzez recykling i programy edukacyjne.

GSC twierdzi, że około 99 proc. ściętych włosów z salonów trafia na wysypiska śmieci, ale w ramach inicjatywy grupa zaczęła zbierać ścięte włosy do produkcji tzw. hair-boomów - bawełnianych lub nylonowych tub wypełnionych włosami, które są umieszczane na brzegach plaż, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wycieków ropy. Do połowy 2021 r. organizacja zebrała ok. 500 kg włosów, z czego 50 kg wykorzystano w operacjach oczyszczania. Pozostałe resztki włosów są przekazywane rolnikom do wykorzystania w kompoście, ponieważ, jak wyżej wspomniano, zawierają białko i azot, które wzbogacają rośliny.

Brytyjczycy poszli dalej i zajęli się używanymi w salonach chemikaliami. Farby do włosów i rozjaśniacze są zwykle spłukiwane do zlewu, co stanowi zagrożenie, ponieważ mogą wypłukiwać toksyny, które zanieczyszczają glebę i wody gruntowe. Salony uczestniczące w programie mogą zbierać zużyte płyny i wysyłać je do zakładu, który spala je w celu wytworzenia energii elektrycznej. Ponadto, program ułatwia również recykling folii fryzjerskiej, z której tylko około 1 proc. jest poddawane recyklingowi. W ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu do recyklingu przekazano 2,2 tony folii.

Myślenie o zużywatych zasobach w kategorii śmieci, które należy wyrzucić jużdawno odeszło w przeszłość. Recykling wielu produktów wydaje się oczywisty, jeśli się chwilę zastanowić. Włosy mogą wydawać się nietypowym materiałem do ponownego wykorzystania, ale to właśnie z ludzkiej kreatywności rodzi się rozwój. A jak wynika z powyższego przeglądu - ścięte włosy mogą mieć co najmniej kilka istotnych zastosowań.

Reklama
Reklama

Komentarze